Sąd zobowiązał komisję wyborczą do rejestracji list bloku Tymoszenko
Okręgowy sąd administracyjny w Kijowie zobowiązał ukraińską Centralną Komisję Wyborczą (CKW) do zarejestrowania list wyborczych opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko.
Myślę, że wyczerpało to wszelkie prowokacje wobec naszego bloku - powiedziała po rozprawie Tymoszenko.
Teraz już każdy człowiek wie, że były to banalne prześladowania polityczne - dodała była premier, mówiąc o decyzji CKW odmawiającej zarejestrowania list wyborczych jej ugrupowania przed zaplanowanymi na 30 września przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.
Adwokat Bloku Julii Tymoszenko, Wołodymyr Pyłypenko wyjaśnił, że zgodnie z decyzją sądu CKW powinna rozpatrzyć wniosek bloku o rejestrację, po czym ostatecznie zarejestrować jego kandydatów na deputowanych.
CKW nie chciała zarejestrować list wyborczych bloku Tymoszenko, gdyż - jak tłumaczyła - w dokumentach skierowanych do rejestracji nie wskazano dokładnych adresów zamieszkania kandydatów na deputowanych, wymieniając jedynie miejscowości ich zameldowania.
Julia Tymoszenko oświadczyła w odpowiedzi, że jest to spektakl wyreżyserowany przez przedstawicieli koalicji rządowej Partii Regionów Ukrainy premiera Wiktora Janukowycza, socjalistów i komunistów. To właśnie przedstawiciele koalicjantów w CKW wstrzymali się od głosowania nad rejestracją list wyborczych Bloku Tymoszenko.
Pod siedzibą CKW w Kijowie trwały demonstracje zwolenników bloku Tymoszenko. Zbierało się tam każdego dnia od kilkuset do tysiąca osób, rozbito także namioty w kolorach kampanii wyborczej ugrupowania.
Ukraińskie partie przygotowują się do wcześniejszych wyborów, w związku z kwietniową decyzją prezydenta Wiktor Juszczenki, który rozwiązał parlament, oskarżając koalicję premiera Janukowycza o bezprawne przeciąganie na swoją stronę posłów opozycyjnych.
Koalicjanci dążyli do stworzenia 300-osobowej większości konstytucyjnej, która dałaby im prawo wprowadzania zmian w ustawie zasadniczej, łącznie z likwidacją urzędu prezydenckiego.
Pod koniec maja ukraińscy politycy zawarli porozumienie, zgodnie z którym uznano, że przedterminowe wybory są jedynym sposobem uregulowania konfliktu.(jks)
Jarosław Junko