Trwa ładowanie...
d2zqeyi

Sąd wypuszcza 48-latka oskarżonego o gwałt. Ofiara zmienia zeznania

Gdańska prokuratura oskarżyła 48-letniego mężczyznę o gwałt na 19-latku. Sprawa zaczęła się komplikować, gdy okazało się, że ofiara całkowicie zmieniła swoje zeznania.
Share
Sąd wypuszcza 48-latka oskarżonego o gwałt. Ofiara zmienia zeznania
Źródło: WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec
d2zqeyi

Zdarzenie miało mieć miejsce na początku września. 19-letni mężczyzna przebywał w gdańskim ośrodku dla osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Ze względu na wstyd oraz społeczne tabu nie chciał powiadomić o dramatycznym zajściu policji. Zwierzył się wyłącznie kadrze kierującej ośrodkiem. Pracownicy zaś, poinformowali o całej sytuacji prokuraturę.

Gdy na miejsce przyjechał patrol, mężczyzna zgodził się opowiedzieć o szczegółach sprawy. Poinformował śledczych, że został zgwałcony, a do współżycia mieli go przymusić siłą trzej osobnicy. Policjantom przekazał numer telefonu jednego ze sprawców.

Tą drogą policjanci dotarli do wskazanego przez chłopaka sprawcy. Okazał się nim być 48-latek, który do niedawna był księdzem. Od czasu, gdy zrzucił sutannę prowadzi prywatne przedsiębiorstwo. Domniemany sprawca został zatrzymany i złożył zeznania. W czasie rozmowy ze śledczymi przyznał się do stosunku z 19-latkiem. Stwierdził też, że do seksu doszło za obopólną zgodą, a chłopak otrzymał od niego prezent w postaci 200 zł.

d2zqeyi

Prokuratura nie dała wiary zeznaniom 48-latka i przedstawiła akt oskarżenia związany z przymuszaniem do obcowania płciowego. Przewód sądowy skomplikował się już w czasie pierwszej sesji. Podczas rozprawy, na której sąd miał zdecydować o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztowania doszło do nieoczekiwanego obrotu sprawy.

Przesłuchiwany 19-latek całkowicie zmienił zeznania. Nadal utrzymuje, że doszło do gwałtu, ale wycofał się z zeznań dotyczących liczby osób oraz faktu użycia przemocy. Okoliczności te nie pozostawiły składowi orzekającemu żadnych podstaw do zatrzymania 48-latka. Sąd uznał też, że oskarżony może czekać na koniec śledztwa na wolności.

W związku z tym prokuratura zdecydowała się przesłuchać chłopaka jeszcze raz. Tym razem zeznania zostały złożone w obecności i asyście psychologa, który zaopiniuje wiarygodność 19-latka. Ocena opierać się będzie zarówno na tym, co zeznał poszkodowany, ale również, w jaki sposób to zrobił. Decyzja biegłego będzie miała fundamentalne znaczenie dla dalszego przebiegu procesu.

Oskarżonemu za gwałt grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

d2zqeyi

Podziel się opinią

Share
d2zqeyi
d2zqeyi
Więcej tematów