PolskaSąd uchylił areszt Ameerowi Alkhawlany. Według ABW Irakijczyk zagraża bezpieczeństwu Polski

Sąd uchylił areszt Ameerowi Alkhawlany. Według ABW Irakijczyk zagraża bezpieczeństwu Polski

Sąd uchylił areszt Irakijczykowi Ameerowi Alkhawlany, który od pół roku czeka na deportację w areszcie ośrodka dla cudzoziemców w Przemyślu. Według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mężczyzna zagraża bezpieczeństwu Polski.

Sąd uchylił areszt Ameerowi  Alkhawlany. Według ABW Irakijczyk zagraża bezpieczeństwu Polski
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Facebook
Violetta Baran

05.04.2017 | aktual.: 05.04.2017 13:06

Informację o decyzji sądu podał na swoim profilu na Twitterze dziennikarz Radia ZET Przemysław Taranek. Potwierdził ją w rozmowie z WP mecenas Marek Śliz, reprezentujący w sądzie Ameera.

Sąd uchylił areszt po zapoznaniu się z tajnymi materiałami zebranymi przez ABW. Najprawdopodobniej więc, wbrew temu co twierdzi Agencja, sąd uznał, że Ameer jednak nie zagraża bezpieczeństwu. Decyzja sądu jest prawomocna i ostateczna.

Co ciekawe, na stronie "Solidarni z Ameerem" na Facebooku poinformowano, że we wtorek Irakijczyk dostał zawiadomienie o mającym się odbyć - również w środę - posiedzeniu w sprawie przedłużenia jego pobytu w areszcie. Wniosek o to złożyła Straż Graniczna.

Ameera nie ma już w ośrodku. Jego obrońcy nie wiedzą gdzie jest.

30-letniego doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego w październiku ubiegłego roku zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej. Od tego czasu przebywa w areszcie ośrodka dla cudzoziemców w Przemyślu. Umieszczono go tam na wniosek ABW, która chce go deportować z Polski jako zagrażającego bezpieczeństwu państwa.

Ameer twierdzi, że powodem jest tak naprawdę jego odmowa współpracy ze służbami. - Nic nie zrobiłem, a sugerują, że mógłbym. To tak, jakby kontroler dał mandat osobie stojącej na przystanku, bo podejrzewa, że ta mogłaby wejść do autobusu bez biletu - mówił w rozmowie z WP Irakijczyk.

Jeszcze w październiku Ameer wystąpił o azyl w Polsce. Urząd do spraw Cudzoziemców odmówił jednak Ameerowi ochrony międzynarodowej.

sądaresztabw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)