PolskaSąd: "Super-Express" ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego

Sąd: "Super-Express" ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego

Wydawca "Super-Expressu" ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za naruszenie jego czci i dobrego imienia m.in. przez sugerowanie jego "możliwych dysfunkcji psychicznych" - to prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Według pozwu "SE" naruszył zakaz podawania informacji o zdrowiu danej osoby (także pełniącej funkcje publiczne) bez jej zgody. Dlatego niedopuszczalny był tytuł z pierwszej strony: "Czy zamkną Kaczyńskiego w psychiatryku?", jak i ujawnienie pytań sądu do Kaczyńskiego.

Sąd: "Super-Express" ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Sąd Apelacyjny oddalił zasadniczą część apelacji wydawcy tabloidu od ubiegłorocznego wyroku sądu okręgowego. Uwzględnił on wtedy pozew o ochronę dóbr osobistych prezesa PiS. Teraz wyrok jest już do wykonania. Adwokat pozwanego nie wyklucza kasacji do Sądu Najwyższego.

Kaczyński żądał przeprosin za trzy artykuły "SE" z czerwca 2011 r. We wszystkich mediach głośno było wtedy o decyzji stołecznego sądu rejonowego o wysłaniu lidera PiS na badania psychiatryczne. Zarządzono je na potrzeby procesu karnego o zniesławienie, który Kaczyńskiemu wytoczył Janusz Kaczmarek za nazwanie go "agentem-śpiochem". Potem sąd wycofał się z tej decyzji, którą lider PiS uznał za skandal; krytykowały ją też media.

Według pozwu "SE" naruszył zakaz podawania informacji o zdrowiu danej osoby (także pełniącej funkcje publiczne) bez jej zgody. Dlatego niedopuszczalny był tytuł z pierwszej strony: "Czy zamkną Kaczyńskiego w psychiatryku?", jak i ujawnienie pytań sądu do Kaczyńskiego, jakie środki uspokajające brał po katastrofie smoleńskiej. - Memu klientowi przypisano chorobę psychiczną - mówił mecenas Kaczyńskiego. Zaprzeczał twierdzeniom "SE", by gazeta miała prawo powołać się na informacje o badaniach, bo ujawniły ją wcześniej inne media.

Strona pozwana, która wnosiła o oddalenie pozwu, argumentowała, że "SE" miał prawo pisać o sprawie badań byłego premiera, byłego kandydata na prezydenta i szefa największej partii opozycyjnej. Pełnomocnik "SE" mec. Artur Wdowczyk podkreślał, że z orzecznictwa trybunału w Strasburgu wynika, że politycy muszą mieć "grubszą skórę" niż zwykły obywatel. Dodał, że przed decyzją sądu o badaniach sam Kaczyński ujawniał publicznie informacje o swym zdrowiu, bo mówił, że brał środki uspokajające po śmierci brata.

W grudniu 2011 r. Sąd Okręgowy uwzględnił pozew w całości. Uznał, że doszło do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych prezesa PiS, za co wydawca ma go przeprosić na łamach "SE", na stronach internetowych gazety i w piśmie do powoda. W przeprosinach - którym nie może towarzyszyć komentarz - miały się znaleźć wyrazy ubolewania za naruszenie dobrego imienia i godności powoda; za sugestię jego "możliwych dysfunkcji psychicznych"; za naruszenie prywatności przez spekulacje o stanie zdrowia; za "tendencyjny dobór zdjęć" oraz ujawnienie bez jego zgody danych osobowych i wizerunku. Ponadto mocą wyroku inkryminowane artykuły mają być usunięte ze stron internetowych "SE".

Sędzia Rafał Wagner mówił, że teksty "SE" były nadinterpretacją decyzji sądu o badaniach, bo czym innym jest ich zarządzenie, a czym innym umieszczenie kogoś w zakładzie. Sędzia przypomniał, że potrzebna jest do tego długa procedura, a w prywatnym procesie o zniesławienie taka możliwość jest "bardzo ograniczona". Sędzia dodał, że w tekstach "SE" nie było o tym mowy.

Dlatego pytanie o "zamknięcie w psychiatryku" miało - zdaniem SO - "służyć jedynie sensacji". SO uznał, że teksty "SE" pisane "w napastliwej formie", w zestawieniu z dobranymi zdjęciami Kaczyńskiego, miały na celu jego poniżenie. Według Sądu Okręgowego nie ma znaczenia, że pierwsze informacje o badaniach podały RMF FM i TVN24. "Każda jednostka odpowiada w granicach własnego naruszenia; w przypadku każdej informacji jest wymagana zgoda osoby, której ona dotyczy" - dodał sędzia.

Wdowczyk uznał wyrok za "swoistą cenzurę, bo nie można komentować polityków". W apelacji wnosił, by Sąd Administracyjny oddalił pozew. Sąd mówił, że media mają prawo pytać o "zdrowie psychiczne osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie". Pełnomocnik Kaczyńskiego mec. Bogusław Kosmus argumentował, że proces Kaczmarek-Kaczyński był prywatnym sporem osób nie pełniących funkcji państwowych, a upubliczniono "kwestię incydentalną", nie związaną z działalnością publiczną powoda. "To był wyścig mediów o naruszenie dóbr mego klienta; on się musiał bronić" - dodał Kosmus.

Sąd Administracyjny generalnie podtrzymał wyrok - ale z treści nakazanych przeprosin usunął zdanie o "naruszeniu prywatności" oraz o "tendencyjnym doborze zdjęć".

Sędzi Jacek Sadomski powiedział w uzasadnieniu wyroku, że gazeta naruszyła cześć i dobre imię powoda, ale nie jego prywatność (on sam mówił wcześniej o przyjmowaniu leków). Sędzia dodał, że sądy nie mogą cenzurować zdjęć pod kątem, które "były korzystne, a które nie, bo wszystkie wykonano w związku z publicznymi działaniami powoda".

Zarazem sędzia podkreślił, że sąd, zarządzając badania Kaczyńskiego, nie pytał, czy jest on zdrowy psychicznie i nie było kwestii "zamknięcia go w psychiatryku". - To była nierzetelna interpretacja- dodał Sadomski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)