Trwa ładowanie...

Sąd odrzucił wniosek o zamknięcie postępowania przeciwko Romanowi Polańskiemu

Sąd w Los Angeles odrzucił wniosek złożony przez adwokatów Romana Polańskiego o zamknięcie postępowania przeciwko niemu w sprawie oskarżenia o gwałt na nieletniej - poinformował dziennik "Los Angeles Times".

Share
Sąd odrzucił wniosek o zamknięcie postępowania przeciwko Romanowi Polańskiemu
Źródło: AFP, Fot: Valery Hache
d43p50u

Adwokaci zarzucili prokuratorom i sędziom, którzy od wielu lat prowadzą sprawę Polańskiego, "poważne uchybienia" w postępowaniu wobec reżysera. W liczącym 133 strony dokumencie złożonym w sądzie w Los Angeles, adwokaci Polańskiego zgłosili zastrzeżenia do żądania o aresztowanie reżysera, wysłanego do Polski 28 października. Polański brał wtedy udział w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przekonywali oni, że amerykańska prokuratura manipulowała faktami, próbując spełnić kryteria umowy o ekstradycji. Chodzi między innymi pominięcie informacji, że Polański spędził pewien czas w odosobnieniu, co miało być karą za seks z nieletnią.

d43p50u

Sędzia James Brandlin uznał, że ten wniosek nie ma "jakiejkolwiek podstawy konstytucyjnej" podkreślając, że Polański tym bardziej nie ma prawa do wystąpienia w tej sprawie przed sądem gdyż 37 lat temu uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. W swojej ogłoszonej 9-ciostronicowej decyzji sędzia przypomniał, że Stany Zjednoczone ciągle domagają się ekstradycji reżysera.

Reżyser jest ścigany od 1978 r. Kiedy mieszkał w Los Angeles, wykorzystał seksualnie 13-letnią Samanthę Gailey (obecnie Geimer). W USA stosunek z nieletnią uznawany jest za gwałt. W ramach umowy pozaprocesowej reżyser przyznał się do jednego z zarzutów i za karę spędził 42 dni na obserwacji psychiatrycznej.

Gdy jednak dowiedział się, że sędzia chce wycofać się z porozumienia, co może oznaczać dla niego więzienie, wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Francji. Od tego czasu władze USA traktują go jako uciekiniera przed wymiarem sprawiedliwości.

d43p50u

Podziel się opinią

Share
d43p50u
d43p50u
Więcej tematów