Trwa ładowanie...

Sąd nakazał podciąć psom struny głosowe. Powód? za głośno szczekały

Według zeznań sąsiadów właścicieli psów, zwierzęta notorycznie i przez wiele lat swoim szczekaniem utrudniały życie mieszkańcom okolicy. Sądowa sprawa zakończyła się wyrokiem, który zbulwersował aktywistów zajmujących się ochroną praw zwierząt.
Share
Psy pasterskie pilnują owiec na farmie swoich właścicieli
Psy pasterskie pilnują owiec na farmie swoich właścicieliŹródło: facebook.com/ Liongate Farm
d832ap6

Sąd w Jackson County w południowym Oregonie w Stanach Zjednoczonych zdecydował, że pięciu psom pasterskim zostaną przecięte struny głosowe. Ponadto sąd przyznał sąsiadom odszkodowanie w wysokości 238 tys. dolarów.

Sądowa batalia rozpoczęła się jeszcze w 2012 roku. Sąsiedzi pozwali Karen Szewc i Johna Updegraffa za to, że ich psy przez ponad dekadę nie dawały spokoju uporczywym szczekaniem. Właściciele zwierząt odwołali się do sądu apelacyjnego w Oregonie, jednak bezskutecznie. W uzasadnieniu wyroku zwrócono uwagę na fakt, że właściciele przez lata nie reagowali na prośby, aby uciszyć zwierzęta.

Zabieg dewokalizacji nazywany też "złagodzeniem szczekania" to chirurgiczna procedura wykonywana na kotach i psach. Polega na podcięciu strun głosowych w taki sposób, aby trwale zmniejszyć głośność dzięków wydawanych przez zwierzę.

d832ap6

Wiele organizacji jest zbulwersowanych wyrokiem sądu. Swój sprzeciw wyraziła m.in. The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA). "Chirurgiczny zabieg, narażający zwierzęta na dyskomfort jest całkowicie niedopuszczalny" - napisano w oświadczeniu.

Właściciele psów zbierają podpisy pod petycją: "Niech sąd w Oregonie przestanie wydawać wyroki o dewokalizacji dla psów pracujących i psów przewodników". Na razie nie wiadomo czy wniosą kasację do Sądu Najwyższego.

Źródło: Reuters, change.org

d832ap6

Podziel się opinią

Share
d832ap6
d832ap6
Więcej tematów