Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy Meksyku uchylił zakaz uprawy marihuany na własny użytek

Meksykański Sąd Najwyższy w środę dał "zielone światło" dla uprawy i spożycia [ marihuany ]( https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-marihuany ) na własny użytek, jednocześnie stwierdzając, że obowiązujący zakaz w tej kwestii jest sprzeczny z konstytucją.

Share
Sąd Najwyższy Meksyku uchylił zakaz uprawy marihuany na własny użytek
Źródło: AFP, Fot: Pablo PORCIUNCULA
d47ep1h

Decyzja ta - jak podkreśla agencja Associated Press - otwiera debatę publiczną nad zmianą restrykcyjnych przepisów dot. legalizacji marihuany w Meksyku, który w ostatnich latach bardzo ucierpiał wskutek wojny z kartelami narkotykowymi. W ciągu ostatniej dekady w Meksyku zginęło ponad 100 tys. osób, a 25 tys. uznanych zostało za zaginionych.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto, który sceptycznie odnosi się do liberalizacji prawa narkotykowego stwierdził, że wyrok ten otwiera debatę na temat najlepszych przepisów, hamujących konsumpcję narkotyków w kraju.

d47ep1h

Debata publiczna w Meksyku dotycząca legalizacji marihuany rozgorzała na nowo w związku z przypadkiem 8-letniej dziewczynki chorej na padaczkę, która jako pierwsza w kraju leczona była za pomocą tzw. medycznej marihuany. Meksykański sąd w sierpniu przyznał prawo do celowego importu tego narkotyku rodzinie dziewczynki i do podawania jej leczniczych konopi.

Marihuana, wraz z kokainą, heroiną i metamfetaminą jest głównym źródłem dochodów dla karteli narkotykowych, które - według władz Meksyku - generują miliardy dolarów zysku rocznie.

Jak zauważa AP, liberalizacja marihuany zarówno w Ameryce Północnej jak i Południowej zyskuje wielu zwolenników. Jak do tej pory w USA stany Alaska, Kolorado, Waszyngton i Oregon zalegalizowały marihuanę dla dorosłych.

Z kolei nowy premier Kanady Justin Trudeau i jego Partia Liberalna obiecali w kampanii wyborczej legalizację marihuany. Legalizacja medycznego użycia marihuany jest obecnie przedmiotem dyskusji w Kolumbii, Meksyku, Brazylii i Chile.

Zobacz także: Konopią obsadzono prawie 100 hektarów

d47ep1h

Podziel się opinią

Share
d47ep1h
d47ep1h
Więcej tematów