placeholder_k8lxd1

Sąd Najwyższy blokuje zmiany PiS. Krystyna Pawłowicz reaguje

- To jest rodzaj przestępstwa według Kodeksu karnego - powiedziała posłanka Krystyna Pawłowicz. W ten sposób oceniła ruch Sądu Najwyższego, który zdecydował się zawiesić stosowanie artykułów, o które zapytał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłanka Krystyna Pawłowicz nie zgadza się z decyzją SN
Posłanka Krystyna Pawłowicz nie zgadza się z decyzją SN (PAP, Fot: Leszek Szymanski/PAP)
placeholder_k8lxd1

Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tym samym do czasu uzyskania odpowiedzi zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Ta decyzja nie spodobała się posłance Krystynie Pawłowicz.

- Nie można zawiesić ustawy - podkreśliła w rozmowie z Radiem Maryja. Zwróciła też przedstawicielom SN uwagę. - Od uchwalania ustaw prawa jest Sejm, a sądy są od stosowania prawa - zaznaczyła.

Na tym nie koniec. Jej zdaniem popełniono przestępstwo. - Jest to ciężki nadużycie i wykroczenie poza własne uprawnienia. Po prostu przekroczenie uprawnień - oceniła Pawłowicz.

placeholder_k8lxd1

Zobacz także: Donald Tusk postawił się w UE. Marek Jakubiak zareagował śmiechem: bardzo się przyłożył?

Poważna różnica zdań

Przypomnijmy, że w piątek do sprawy odniosła się Komisja Europejska. Jak poinformowała decyzję w sprawie pięciu pytań SN podejmie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

placeholder_k8lxd1

Wcześniej sprawę skomentowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy. "W ocenie KPRP, działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu" - czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik SN Michał Laskowski przyznał, że nie był zdziwiony taką reakcją. - Spodziewaliśmy się takiego oświadczenia Kancelarii Prezydenta. Uważamy, że postąpiliśmy zgodnie z prawem. Wskazano szczegółowo przepisy prawne, na podstawie których zapadła decyzja czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego - powiedział.

Źródło: Radio Maryja

placeholder_k8lxd1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_k8lxd1
placeholder_k8lxd1