Trwa ładowanie...

Sąd Apelacyjny w San Francisco: dekret Trumpa niezgodny z Konstytucją

Troje sędziów federalnego Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco uznało jednogłośnie w czwartek, że dekret prezydenta USA Donalda Trumpa o tymczasowym ograniczeniu imigracji, wydany 27 stycznia, jest niezgodny z Konstytucją Stanów Zjednoczonych.

Sąd Apelacyjny w San Francisco: dekret Trumpa niezgodny z KonstytucjąŹródło: PAP/EPA, fot: Jim Lo Scalzo
d1mridw
d1mridw

Tym samym Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję sędziego Jamesa Robarta, sędziego federalnego sądu okręgowego z Seattle, który w ubiegły piątek wstrzymał egzekwowanie dekretu prezydenta.

Prezydent Trump zareagował na decyzję w kilka minut po ogłoszeniu werdyktu. Napisał na Twitterze, używając wyłącznie dużych liter do sędziów: "DO ZOBACZENIA W SĄDZIE. STAWKĄ JEST BEZPIECZEŃSTWO NASZEGO KRAJU".

Zdaniem ekspertów w dziedzinie prawa prezydent Trump może się teraz zwrócić do sądu niższej instancji o ponowne rozpatrzenie sprawy, odwołać się do Sądu Najwyższego albo skorzystać z rady senatora Charlesa Schumera ze stanu Nowy Jork - przywódcy demokratycznej mniejszości w Senacie - i po konsultacjach z Kongresem przedstawić projekt nowego rozporządzenia.

Zdaniem prezydenta Trumpa czwartkowy werdykt nie oznacza porażki jego administracji. - To po prostu decyzja, która zapadła, ale to my ostatecznie wygramy sprawę - dodał.

Rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości i prokuratury generalnej powiedziała bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji Sądu Apelacyjnego, że resort "analizuje werdykt ws. dekretu o tymczasowym zawieszeniu imigracji i rozważa dostępne opcje" - podaje agencja Reutera.

d1mridw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mridw
Więcej tematów