PolskaSą wolne miejsca w noclegowniach

Są wolne miejsca w noclegowniach

W części województw: łódzkim, wielkopolskim,
małopolskim, pomorskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim są wciąż
wolne miejsca noclegowe w placówkach dla osób bezdomnych; tam
gdzie miejsc brakuje, dodawane są materace lub wyznaczane miejsca
w ośrodkach poza noclegowniami. Wszędzie bezdomni mogą liczyć na
ciepły posiłek, odzież.

Takie informacje podał resort pracy i polityki społecznej (MPiPS), który monitoruje pomoc potrzebującym w okresie mrozów w całym kraju.

PAP dowiedziała się, że także w Warszawie są wolne miejsca noclegowe.

Minionej doby doświadczyliśmy pierwszego prawdziwego uderzenia mrozu tej zimy w Polsce - powiedziała dyżurna synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Arleta Unton-Pyziołek. W nocy z czwartku na piątek najzimniej było na Podlasiu - minus 27 st. C. Drugiej fali dużych mrozów możemy spodziewać się z soboty na niedzielę: temperatury na Podlasiu ponownie spadną do minus 27 st. C., na Mazowszu - do minus 21 stopni C. Z prognoz wynika, że nieco cieplej zrobi się prawdopodobnie dopiero w najbliższą środę lub czwartek.

Z informacji MPiPS wynika, że miejsc w noclegowniach nie ma już w Lubuskiem, ale dodawane są materace dla kolejnych osób. Zaś w województwach: łódzkim, opolskim, kujawsko-pomorskim, dodatkowo wyznaczono miejsca w domach pomocy społecznej.

W Wielkopolsce i na Podlasiu skierowano wnioski do władz samorządowych o zorganizowanie miejsc w przypadku rosnących potrzeb.

W okresie zimowym samorządy, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe organizują pomoc dla osób bezdomnych w różnych formach, np. uruchamiane są ogrzewalnie na dworcach, jadłodajnie, punkty wydawania posiłków, odzieży, obuwia. Także w barach i stołówkach szkolnych osoby bezdomne mogą otrzymać gorący posiłek po skierowaniu z ośrodków pomocy społecznej.

W każdym województwie uruchomiono bezpłatne infolinie, gdzie można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy. Pracownicy wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego pełnią dyżury przez całą dobę i na bieżąco monitorują sytuację w poszczególnych placówkach pomocowych. Udzielają też stosownych informacji zainteresowanym służbom i osobom potrzebującym pomocy.

Policjanci i strażnicy miejscy m.in. rozdają bezdomnym ulotki z adresami noclegowni.

Resort zapowiada, że nadal będzie monitorował sytuację w poszczególnych województwach. W poniedziałek zaś sporządzi szczegółowe zestawienie o zapotrzebowaniu na dodatkowe środki finansowe zgłoszone przez wojewodów. Chodzi o dodatkowe pieniądze na opał, żywność i inne środki służące funkcjonowaniu placówek pomocowych.

Niezależnie od działań MPiPS informacje o osobach zamarzniętych zbiera Wydział Profilaktyki Komendy Głównej Policji w Warszawie. Resort przypomina, że służby policyjne zobowiązane są także do udzielania bieżących informacji osobom zgłaszającym się z prośbą o udzielenie pomocy pod warszawskim numerem telefonu: (0-22) 601 22 71.

W 2005 r. na program "Bezdomność" w budżecie zapisano kwotę 5 mln zł, z czego do końca roku, na zimę, został tylko milion. W listopadzie rząd przeznaczył dodatkowe 3 mln zł, m.in. na utrzymanie noclegowni, na posiłki dla osób bezdomnych, a także na ich aktywizację.

Według różnych szacunków, poza systemem ewidencji ludności funkcjonuje około 200-300 tysięcy osób. Markot szacuje, że w Polsce jest 400 tys. osób bezdomnych. Oficjalne dane MPiPS mówią o około 30-40 tysiącach, są to jednak osoby zarejestrowane, które korzystają z różnych świadczeń.

Z policyjnych statystyk wynika, że tej zimy zamarzło już ponad 120 osób, w tym 52 bezdomnych.

Numery bezpłatnych infolinii, pod którymi można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy.

Pracownicy wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego pełnią dyżury przez całą dobę i na bieżąco monitorują sytuację w poszczególnych placówkach pomocowych. Udzielają też stosownych informacji zainteresowanym służbom i osobom potrzebującym pomocy m.in. o wolnych miejscach w noclegowniach.

Wykaz numerów, "które pomagają w okresie mrozów" można znaleźć na stronach internetowych: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Województwo:

- dolnośląskie - 0 800 166 079 oraz 0 800 292 137 Miasta Wrocław w porozumieniu z Towarzystwem Pomocy im. Brata Alberta

- kujawsko-pomorskie - 92-87

- lubelskie - 92-87

- lubuskie - 0 800 109 160

- łódzkie - 92-87

- małopolskie - 0 800 110 103

- mazowieckie - 92-87

- opolskie - 0 800 163 136

- podkarpackie - 0 800 105 410

- podlaskie - 0 800 106 226

- pomorskie - 92-87 całodobowy dyżur w Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz tel. (0-58) 341-17-20 pod który można zgłaszać miejsca pobytu osób bezdomnych w celu dotarcia do nich z pomocą

- śląskie - 0 800 245 000

- świętokrzyskie - 92-87

- warmińsko-mazurskie - 0 800 165 320

- wielkopolskie - 92-87

- zachodniopomorskie - 0 800 170 010

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)