Polska"Są skuteczne metody zapobiegania wybuchom metanu"

"Są skuteczne metody zapobiegania wybuchom metanu"

Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa profesor Józef Dubiński uważa, że są skuteczne metody zapobiegania wybuchom metanu. Ekspert powiedział w "Sygnałach Dnia", że chodzi o wietrzenie i usuwanie gazu z podziemnych chodników.

Profesor przestrzegł, że im więcej wydobywamy węgla, tym większa ilość metanu przedostaje się do kopalni. A w większości kopalń wydobycie wzrasta. Profesor Dubiński wyjaśnił, że jeśli w wyrobisku jest w powietrzu więcej niż 5% metanu, następuje eksplozja.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że istnieją niezawodne czujniki rejestrujące stężenie metanu. Chodzi tylko o to, by były one sprawne i odpowiednio wysoko zamontowane. Metan gromadzi się w górnej warstwie powietrza w wyrobisku. Profesor Dubiński sądzi, że w kopalni Halemba zabezpieczenia były odpowiednie. Podkreślił jednak, że wybuch metanu następuje nagle i osoby znajdujące się w jego zasięgu mają minimalne szanse przeżycia.

Wtorkowy wybuch metanu w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej zabił 23 górników pracujących na głębokości 1030 metrów. Ciało ostatniej z ofiar ratownicy znaleźli nad ranem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)