Są pieniądze na utworzenie w Poznaniu Muzeum Enigmy. Na inwestycję przeznaczono 10,3 mln zł
• Poznańscy kryptolodzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej
• O muzeum upamiętniających ich, mówiło się od lat
• Marszałek województwa wielkopolskiego przyznał na ten cel 10,3 mln zł
• Muzeum będzie się mieścić w dawnym budynku Wydziału Historii UAM przy ul. Święty Marcin
21.01.2016 | aktual.: 21.01.2016 12:45
Historycy nie mają wątpliwości, że II wojna światowa trwałaby znacznie dłużej i pochłonęła jeszcze więcej ofiar, gdyby aliantom nie udało się złamać szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej o nazwie "Enigma". Niewiele osób jednak wie, że jako pierwsi na świecie zrobili to matematycy z polskiego biura szyfrów - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
Wszyscy trzej byli absolwentami, a następnie pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego. O ich ogromnym osiągnięciu przypomina dziś w Poznaniu pomnik stojący przed Zamkiem Cesarskim przy ul. Święty Marcin. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to za mało, by skutecznie propagować wiedzę o ich wielkim wkładzie w pokonanie III Rzeszy. Dlatego kilka lat temu Szymon Mazur, poznański dziennikarz, zaproponował, aby utworzyć w Poznaniu Muzeum Enigmy.
Teraz jest już pewne, że pomysł zostanie zrealizowany. Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski właśnie poinformował, że marszałek województwa wielkopolskiego przekazał na cel 10,3 mln zł w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą kwotę szacowaną na ok. 4,7 mln zł dołoży miasto.
- Muzeum będzie się mieścić w dawnym Collegium Historicum UAM na ul. Święty Marcin - wyjaśnia Wiśniewski. - Kończymy rozmowy z UAM w tej sprawie. Przed nami teraz opracowanie koncepcji merytorycznej muzeum, w nowoczesnym wydaniu oraz związanego z nim centrum edukacji - dodaje.
Przypomnijmy, że dawny budynek Wydziału Historycznego UAM stoi w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się budynek Biura Szyfrów Wojska Polskiego. Tuż obok znajduje się też obecny pomnik upamiętniający poznańskich kryptologów.
Muzeum ma zostać otwarte w 2017 r., ale jeszcze w tym roku w okolicy pomnika ma zostać postawiony specjalny infokiosk zapowiadający powstanie muzeum.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .