Wrocław: Fortum ostrzega przed zieloną wodą z kranu. Nie pij jej
Od czwartku przez kilka dni z kranów w mieszkaniach w południowej i wschodniej części Wrocławia może lecieć zielona woda. Nie powinniśmy jej pić, a o jej powiadomieniu trzeba zawiadomić odpowiednie służby.
W czwartek we Wrocławiu zacznie się testowanie szczelności sieci ciepłowniczej. Chodzi o wykrycie usterek i wycieków. Przez kilka kolejnych dni do wody płynącej do kaloryferów będzie dodawany zielony barwnik - fluoresceina. - Substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji - podkreśla Fortum.
Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny uderzyły w kieszenie Polaków. Zmiany widać już w Zakopanem
Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku. W takim przypadku należy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993 i nie korzystać z zabarwionej wody.
– Kontrola szczelności ma na celu wykrycie ewentualnych wycieków i usterek wymienników ciepła w obrębie sieci ciepłowniczej, zasilanej z elektrociepłowni Czechnica. Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowanie mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.