Koszmar na Lubelszczyźnie. Wprowadzono obszar zagrożony
W utrzymującym dziesięć świń gospodarstwie z powiatu hrubieszowskiego wykryto ASF. Wojewoda lubelski, na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wprowadził obszary zapowietrzony i zagrożony.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hrubieszowie (woj. lubelskie) poinformował o wynikach badań świń z gospodarstwa w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany. Wykonane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach analizy dały wynik pozytywny, potwierdzając u zwierząt Afrykański Pomór Świń.
Po potwierdzeniu choroby zakaźnej od razu wdrożone zostały procedury mające na celu jej likwidację oraz zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa. Wojewoda Lubelski, na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wprowadził obszary zapowietrzony i zagrożony.
Ten pierwszy obejmuje miejscowości Nowosiółki i Janki w gminie Hrubieszów; Nieledew, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zadębce i Zadębce Kolonia w gminie Trzeszczany oraz Chyżowice, Łuszczów, Łuszczów Kolonia, Mojsławice i Mojsławice Kolonia w gminie Uchanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wymusiła pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Groźny moment nagrała kamera
Jeżeli zaś chodzi o obszar zagrożony, znalazły się w nim miejscowości: Hrubieszów, Brodzica, Czortowice, Dziekanów, Kułakowice Pierwsze, Kułakowice Drugie, Kułakowice Trzecie, Moniatycze, Moniatycze – Kolonia, Obrowiec, Stefankowice, Stefankowice – Kolonia, Szpikołosy, Świerszczów, Turkołówka, Ubrodowice, Wolica i Wołajowice w gminie Hrubieszów; Bogucice, Drogojówka, Józefin, Korytyna, Majdan Wielki, Leopoldów, Mołodiatycze, Ostrówek i Zaborce w gminie Trzeszczany; Bokinia, Dębina, Drohiczany, Gliniska, Jarosławiec, Lemieszów, Marysin, Miedniki, Staszic, Teratyn, Teratyn Kolonia, Uchanie i Wysokie w gminie Uchanie; Gozdów, Peresołowice, Podhorce, Werbkowice o Wilków w gminie Werbkowice; Kurmanów, Raciborowice, Raciborowice – Kolonia w gminie Białopole, a także Skibice w gminie Grabowiec.
Zakazano też przemieszczania świń, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz obornika pochodzącego od świń, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt, a także organizowania zgromadzeń, widowisk i pochodów. Przy drogach mają też zostać umieszczone tablice informujące o wjeździe na dany obszar.
Źródło: Lublin112.pl