Prowadziła zbiórkę w sieci. Ludzie myśleli, że wpłacają na chorą

Ponad rok trwało nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelinie dochodzenie przeciwko 35-letniej mieszkance powiatu strzelińskiego. Kobieta podrobiła dokument, na podstawie którego w popularnym serwisie internetowym założyła zbiórkę, a następnie na bieżąco wypłacała pieniądze.

Udawała, że ma raka. Wyłudziła ponad 200 tysięcy złotych. Zdj. poglądowe
Udawała, że ma raka. Wyłudziła ponad 200 tysięcy złotych. Zdj. poglądowe
Źródło zdjęć: © Pixabay

Funkcjonariusze Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie przez ponad rok prowadzili śledztwo w sprawie mieszkanki powiatu, która w popularnym serwisie internetowym założyła zbiórkę, a następnie na bieżąco wypłacała pieniądze. Internautów przekonywała, że choruje na nowotwór.

W okresie od marca do października 2023 roku 35-latka ze Strzelina wzbogaciła się o ponad 227 tysięcy złotych. Usłyszała 30 zarzutów. Grozi jej do 8 lat więzienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unia bierze się za reklamówki. Mieszkańcy Podlasia o ograniczeniu toreb plastikowych

Oszukała nie tylko internautów

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał, że 35-latka, by uwiarygodnić swoją chorobę, podrobiła dokumentację medyczną, zaświadczenia lekarskie, karty wizyt ambulatoryjnych i wyniki badań.

Dzieląc się swoją historią choroby, poszerzała grono osób szczerze chcących pomóc, zwiększyć jej szansę na wyzdrowienie, a ceną tej pomocy były wpłaty znacznych kwot pieniędzy za pośrednictwem internetowego serwisu zbiórek.

Ponadto jak ustalono, internetowy serwis nie był jedynym źródłem czerpania korzyści finansowych przez oszustkę. W akcję pomocy kobiecie zaangażowała się nie tylko społeczność, także lokalne firmy, w tym jej pracodawca.

Kobieta otrzymywała zarówno bezpośrednie przekazy, środki wpływały też na jej konto z serwisu zbiórek, były to różne kwoty pieniędzy, od kilku złotych po kilkutysięczne wpłaty.

Nie ma pewności, czy wszyscy poszkodowani zgłosili się do policji. Według ustaleń policji, oszukanych zostało nie mniej niż 500 osób w całej Polsce.

Źródło: Kryminalki.pl/WP

Źródło artykułu:Kryminalki.pl
wyłudzeniezbiórkanowotwór
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)