Trwa ładowanie...

Tesla sama prowadziła samochód na S5, kierowca w tym czasie spał

Niedawno opublikowane nagranie z teslą w roli głównej na kanale YouTube "Stop Cham" wzbudziło duże zainteresowanie. Na filmie widzimy jadące auto lewym pasem drogi ekspresowej S5 w okolicach Wrocławia. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że kierowca w tym czasie spał, a auto "samo" jechało. Nowoczesność coraz mocniej wkracza na polskie drogi, ale czy taka sytuacja jest zgodna z obowiązującym prawem?

Tesla sama prowadziła samochód. Kierowca spał?Tesla sama prowadziła samochód. Kierowca spał?Źródło: codziennypoznan.pl
d32yewy
d32yewy

Zgodnie z przepisami prawa drogowego w Polsce, korzystanie z autonomicznego trybu jazdy jest niezgodne z prawem. Definicja kierującego pojazdem zakłada, że powinna nim być "osoba", czyli człowiek, a nie samochód działający w trybie autonomicznym. Pomimo tych wyraźnych wytycznych, kierująca teslą na ekspresowej S5 nie zważa na to.

Nagranie, zarejestrowane przez innego kierowcę, ukazuje, jak tesla utrzymuje stałą prędkość 120 km/h, nie zmieniając pasa z lewego na prawy. Jednak to, co okazuje się po chwili, jest jeszcze bardziej zaskakujące – kierująca samochodem śpi za kierownicą, podczas gdy tesla nadal kontroluje pojazd.

Kobieta w Tesli spała za kierownicą na drodze S5 #1129 Wasze Filmy

Artykuł 16 polskiego prawa o ruchu drogowym jasno określa, że kierujący pojazdem musi przestrzegać ruchu prawostronnego oraz jeździć możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Ponadto, na drodze dwujezdniowej kierowca powinien poruszać się po prawej jezdni, o ile nie jest ona przeznaczona do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

d32yewy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niedźwiedź znalazł sposób na upał. Fotopułapka wszystko nagrała

Mimo że nagranie nie daje stuprocentowej pewności, że kobieta faktycznie śpi za kierownicą, osoba, która nagrała całą sytuację, jest przekonana, że tak właśnie było. - Nie reagowała na żadne sygnały. Wiele samochodów przede mną i za mną wyprzedzało ją prawym pasem. Auto samo zwalniało, gdy ktoś jechał przed nią, a następnie przyspieszało do 120 km/h, gdy droga była wolna – precyzuje, opisując film.

W obliczu takich sytuacji pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa i przepisów regulujących korzystanie z autonomicznych samochodów na polskich drogach. Wyraźne wytyczne prawne dotyczące konieczności obecności osoby kierującej pojazdem podkreślają, że autonomiczne tryby jazdy są obecnie niezgodne z polskim prawem. W związku z tym, osoby korzystające z tego typu rozwiązań powinny być świadome konsekwencji prawnych i etycznych związanych z takim postępowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32yewy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32yewy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj