PolskaRzymskie groby na posesji w Pruszczu Gdańskim

Rzymskie groby na posesji w Pruszczu Gdańskim

Naukowcy z Muzeum Archeologicznego, prowadzący badania ratunkowe na jednej z posesji w Pruszczu Gdańskim, natrafili na bogato wyposażone groby, pochodzące z około III wieku naszej ery.

17.06.2009 | aktual.: 18.06.2009 11:59

- Dotąd przebadaliśmy dwa pochówki mężczyzn, którzy zmarli w wieku około 25-30 lat. Przy świetnie zachowanych szkieletach znaleźliśmy ostrogi, sprzączki do pasów i zapinki - mówi archeolog Małgorzata Tuszyńska. - Teraz przygotowujemy się do otwarcia kolejnych pochówków - dodała.

Działka na której znaleziono groby z czasów rzymskich to część dużego cmentarzyska, które funkcjonowało w miejscu dzisiejszego centrum Pruszcza w III i IV wieku naszej ery. Jeszcze przed wojną, niemieccy badacze wyeksplorowali tutaj ponad 20 pochówków. Po wojnie odkryto kolejnych 47.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z III tysiąclecia przed naszą erą. Potem intensywność osadnictwa wzrastała. Od II w p. n.e do IV w n e. Osady funkcjonujące na terenie Pruszcza Gdańskiego stały się jedną z centralnych stacji końcowych słynnego „Szlaku Bursztynowego”. To dlatego miasto jest prawdziwym badawczym „eldorado” dla pokoleń archeologów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)