Trwa ładowanie...

„Rzeczpospolita": imigranci szturmują granicę na południu Polski

Szajki zarabiają krocie na przemycie ludzi. Coraz częściej wykorzystują granicę na południu Polski. Imigranci usiłują nielegalnie przedostać się na Zachód upchnięci w samochodach, między siedzeniami, a nawet w bagażnikach – informuje „Rzeczpospolita".

Share
„Rzeczpospolita": imigranci szturmują granicę na południu PolskiFot: strazgraniczna.pl
d45uv77

Upchnięci w samochodach, między siedzeniami, a nawet w bagażnikach. Tak w nielegalny sposób usiłują przedostać się przez nasz kraj na Zachód m.in. Syryjczycy, Turcy czy Czeczeni. Wraz z napływem nielegalnych imigrantów swoją aktywność nasiliły zorganizowane szajki, zajmujące się przemytem ludzi.

Jeszcze kilka lat temu taki zorganizowany przerzut odbywał się głównie przez wschodnią granicę. - Obecnie szlaki migracyjne przeniosły się na południe kraju - twierdzą zgodnie funkcjonariusze Straży Granicznej.

W ciągu trzech kwartałów 2016 r. na nielegalnym przekroczeniu polskich granic zostało przyłapanych blisko 5,7 tys. cudzoziemców (o ok. 380 więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego), z czego 4,3 tys. - na wjeździe do Polski. Ilu z obcokrajowców zafundowało sobie podróż, płacąc za nią zorganizowanym gangom przemytników - nie wiadomo.

d45uv77

Pewne jest, że część osób trafiła do Polski z zamiarem przedostania się na Zachód, płacąc za to przestępcom wyspecjalizowanym w przemycie ludzi.

Na Śląsku Straży Granicznej udało rozbić się 17-osobową szajkę. Jej członkowie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym.

Grupą kierowało małżeństwo – Syryjczyk i Polka. Oficjalnie handlowali odzieżą, ale w ciągu kilku miesięcy udało im się przerzucić przez granicę blisko 100 uciekinierów z Syrii i Iraku. Od jednej osoby brali od 500 do 700 euro.

Straż Graniczna w nowym roku <a href="https://turystyka.wp.pl/male-6050031134733441c">ma</a> ręce pełne roboty

11 stycznia do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom gangu, który zorganizował nielegalny wyjazd z Polski co najmniej trzydziestu obywatelom Rosji narodowości czeczeńskiej. Grupa działała na terenie województw lubuskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Dwóch obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę ukryci naczepie ciężarówki, zatrzymali strażnicy z Rudy Śląskiej. Ciężarówka, w której ukryli się cudzoziemcy, przyjechała do Polski z Czarnogóry.

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Pomógł im "przewodnik", który zapewnił, że pojazd zawiezie ich do Francji, gdzie chcieli się dostać.

d45uv77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45uv77
d45uv77
Więcej tematów