Trwa ładowanie...

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej: należy usunąć Hamas z listy organizacji terrorystycznych

• Palestyński Hamas już wkrótce może zostać wykreślony z unijnej listy organizacji terrorystycznych

• Opowiedziała się za tym rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE

• Jej zdaniem przesłanki, na podstawie których Hamas znalazł się na liście, nie były wystarczające

• Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się tą sprawą na wniosek Rady Unii

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej: należy usunąć Hamas z listy organizacji terrorystycznychŹródło: freeimages.com
dji7k1h
dji7k1h

Palestyński Hamas powinien zostać wykreślony z unijnej listy organizacji terrorystycznych z powodu błędów proceduralnych - oświadczyła w czwartek rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Eleanor Sharpston.

W wydanej w czwartek opinii Sharpston oceniła, że przesłanki, na podstawie których Hamas został wpisany na listę organizacji terrorystycznych, nie były wystarczające. To samo - jej zdaniem - dotyczy decyzji o uznaniu za organizację terrorystyczną Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) ze Sri Lanki.

- Aby uzasadnić decyzję o utrzymaniu (tych ugrupowań) na liście (grup terrorystycznych - PAP), Rada UE nie może opierać się na faktach i dowodach opisywanych w artykułach prasowych i informacjach z internetu, zamiast na decyzjach kompetentnych władz - uznała rzeczniczka generalna Trybunału, rozpatrując apelację Rady Unii (czyli przedstawicieli rządów państw członkowskich) od wydanego w 2014 r. wyroku Sądu UE, nakazującego usunięcie Hamasu i LTTE z listy organizacji terrorystycznych.

Ocena Sharpston nie jest wiążąca dla sędziów, ale wyroki Trybunału w Luksemburgu są zazwyczaj zbieżne z opiniami rzeczników generalnych.

dji7k1h

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo na unijną czarną listę wpisano zbrojne ramię Hamasu, a następnie, we wrześniu 2003 roku, jego ramię polityczne.

W grudniu 2014 r. Sąd UE w Luksemburgu z powodów proceduralnych usunął Hamas z unijnej listy. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów tej organizacji. Jak wówczas informowano, decyzja "nie pociągała za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej". W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy działań Hamasu przez "kompetentne władze", lecz wniosków przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

UE odwołała się od wyroku Sądu, co spowodowało zawieszenie jego wykonania.

dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj