WP

Rzecznik Sądu Najwyższego apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

Rzecznik Sądu Najwyższego odniósł się do słów prezydenta o sędziach tej instytucji, którzy są poniżani. "Nie są nam znane takie przypadki" - stwierdził sędzia Michał Laskowski. Na jego słowa odpowiedział już Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Laskowski: zwracamy się do Kancelarii Prezydenta o ujawnienie tych faktów
Sędzia Laskowski: zwracamy się do Kancelarii Prezydenta o ujawnienie tych faktów (East News, Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER)
WP

Rzecznik SN wydał komunikat ws. słów prezydenta, które padły podczas wtorkowej uroczystości wręczania nominacji na stanowiska Prezesów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Andrzej Duda stwierdził, że w SN dochodzi do poniżania przez osoby, które nie mają "żadnych kwalifikacji moralnych do tego, żeby być sędzią".

"Oświadczamy, że Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzacie Gersdorf, która zresztą była obecna na tej uroczystości, nie są znane takie przypadki. Nie znają ich także Prezesi Sądu Najwyższego i niżej podpisany, a stwierdzić trzeba, że zasadą w takich sytuacjach powinno być zawiadomienie w pierwszej kolejności kierownictwa sądu" - napisał sędzia Michał Laskowski.

Dodaje, że "wobec ogólnikowej treści cytowanych wypowiedzi" konieczne jest wyjaśnienie: kto, kogo i w jaki sposób poniżał. Sędzia zaapelował też do osób pokrzywdzonych o kontakt z prezes Gersdorf.

WP

"Rozumiemy, że publiczne formułowanie tak poważnych zarzutów musi znajdować oparcie w faktach i zwracamy się, także do Kancelarii Prezydenta, o ujawnienie tych faktów" - głosi stanowisko rzecznika SN.

Sędzia Laskowski zauważył też, że obecnośc prezes SN na wtorkowej uroczystości "świadczyć miała o poważnym traktowaniu Prezesów wskazanych Izb i sędziów w nich orzekających".

"Obecność ta to element budowania jedności Sądu Najwyższego. Cytowane wypowiedzi jedności tej nie służą i stąd konieczność wnikliwego wyjaśnienia okoliczności, które stanowiły ich podstawę" - stwierdził rzecznik prasowy SN.

WP

- Rzecznik Sądu Najwyższego nie jest uprawniony do tego, żeby oczekiwać wyjaśnień od prezydenta RP. Michał Laskowski nie ma orientacji w tym, co się dzieje w SN - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany o komunikat.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

WP
WP
WP