Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka o likwidacji obowiązku szczepień: "sytuacja budzi szczególne zaniepokojenie"

Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak jest przeciwny likwidacji obowiązku szczepień ochronnych w Polsce. Uważa, że ruch antyszczepionkowy zaprzecza podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego zdrowia i życia.

Share
Rzecznik Praw Dziecka o likwidacji obowiązku szczepień: "sytuacja budzi szczególne zaniepokojenie"Źródło: iStock.com
d2dz01j

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka ocenia, że ruch antyszepionkowy zaprzecza podstawowemu prawu dziecka do ochrony zdrowia i życia. "Sytuacja ta budzi szczególne zaniepokojenie" czytamy w piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego, Jarosława Pinkasa. Michalak uważa, że należy podjąć wielopłaszczyznowe działania edukacyjno-informacyjne, które pozwolą na upowszechnienie wiedzy o wartości szczepień ochronnych.

Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia dzieci

Według sondażu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że obecnie 18% Polaków jest za zniesieniem obowiązku szczepień. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba niezaszczepionych dzieci i młodzieży do 19 roku życia stale wzrasta. W 2010 roku zanotowano 3437 przypadków niezaszczepionych dzieci, a w 2017 roku – 30089.

Na początku października do sejmu wpłynął obywatelski projekt, który zakłada likwidację obowiązku szczepień proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. W pierwszym czytaniu sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie projektu i skierowała go do Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

d2dz01j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dz01j
d2dz01j
Więcej tematów