Trwa ładowanie...

Rzecznik PO: Jarosław Kaczyński ma kompleks Donalda Tuska

Donald Tusk spełnił warunek Jarosława Kaczyńskiego i skierował do niego przeprosiny na Twitterze. Zdaniem rzecznika PO prezes PiS może obawiać się debaty. - Wciąż ma w pamięci debatę z 2007 roku. Jarosław Kaczyński ma kompleks Donalda Tuska i wie, że ma z kim przegrać - powiedział Jan Grabiec dla WP.

Jan Grabiec, PO: Jarosław Kaczyński ma kompleks Donalda TuskaJan Grabiec, PO: Jarosław Kaczyński ma kompleks Donalda TuskaŹródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d2zgbup
d2zgbup

- Licytowanie się o to, kto bardziej zaognia sytuację w Polsce jest niepoważne. 6 lat nie było Donalda Tuska w polskiej polityce, a podziały są tak głębokie, jak nigdy dotąd nie były. Każdy może zrobić rachunek sumienia, prezes Kaczyński sam ma długą listę rzeczy, za które mógłby przepraszać - powiedział Wirtualnej Polsce poseł Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Tusk do Kaczyńskiego: Przepraszam, Jarku

W sobotę rano prezes PiS mówił w RMF FM, że jest gotowy do debaty z Donaldem Tuskiem. Musi jednak najpierw usłyszeć przeprosiny od lidera PO, który - zdaniem wicepremiera - "ma za co przepraszać". Donald Tusk odpowiedział mu na Twitterze: "Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę. Z góry dziękuję".

W rozmowie z WP Jan Grabiec przyznaje, że "jest wiele spraw, w których Polacy chcieliby poznać stanowisko obu liderów i zobaczyć ich wymianę zdań". Jak dodaje, "zaproszenie jest na stole, ale do tanga trzeba dwojga, a w tym przypadku dwóch". Jego zdaniem Jarosław Kaczyński obawia się debaty z Donaldem Tuskiem.

Zobacz także: Burza po materiale TV Trwam. Biedroń komentuje

- Wciąż ma w pamięci debatę z 2007 roku, po której przegrał z kretesem wybory. Jarosław Kaczyński ma kompleks Donalda Tuska i wie, że ma z kim przegrać. Spodziewa się, że najbliższe wybory będą dla PiS-u przegrane i stąd ta ucieczka przed debatą z Donaldem Tuskiem - stwierdził Jan Grabiec.

d2zgbup

- Obaj panowie reprezentują taki sposób prezentowania myśli, że byłaby to rozmowa intrygująca i inna niż te spory, które dziś widzimy w polityce. Konfrontacja tych dwóch wizji Polski powinna odbyć się w cywilizowanej formie, tak jak kiedyś debatowali Lech Wałęsa z Konstantym Miodowiczem - dodał.

"Problemy, które przez 6 lat rządów PiS nie zostały rozwiązane"

Rzecznik PO przyznaje, że nie stawiają wcześniejszych warunków, a "debata powinna mieć otwarty charakter". Wśród potencjalnych tematów wymienia stosunki z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi oraz politykę wschodnią. Mówi też o rosnących cenach oraz problemach edukacji, systemu zdrowia i samorządów.

- To problemy, które przez 6 lat rządów PiS nie zostały rozwiązane. Myślę, że Polacy chętnie usłyszeliby jak wygląda stanowisko obu panów w bezpośredniej konfrontacji. Mam nadzieję, że ta ucieczka z funkcji wicepremiera nie jest przejawem strachu przed debatą z Donaldem Tuskiem - powiedział Jan Grabiec.

Kaczyński w RMF FM: Tusk ma za co przepraszać

- Tego rodzaju debata miałaby sens tylko wtedy, gdyby Donald Tusk wezwał do tego, żeby zaniechać ośmiu gwiazdek, tych brzydkich słów, powiedział "byliśmy w błędzie" - mówił rano w RMF FM Jarosław Kaczyński.

d2zgbup

- Trzeba wrócić do normalnych relacji w życiu publicznym, które nie były doskonałe - były dalekie od doskonałości - ale jednak w Polsce po 1989 r. jakoś istniały. Gdyby do tego wezwał, gdyby powiedział "przepraszam" - ma za co przepraszać - to oczywiście tak" - dodał prezes PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zgbup
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zgbup
Więcej tematów