PolskaRzecznik Caritas Polska o porównywaniu z WOŚP: to służy innym celom, ale na pewno nie dobroczynności

Rzecznik Caritas Polska o porównywaniu z WOŚP: to służy innym celom, ale na pewno nie dobroczynności

- Nie ma mowy o żadnej konkurencji. System pozyskiwania finansów przez Caritas i WOŚP jest zupełnie inny. Nasze organizacje to są odmienne rzeczywistości i zestawianie ich tak naprawdę służy innym celom, ale na pewno nie dobroczynności - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.

Rzecznik Caritas Polska o porównywaniu z WOŚP: to służy innym celom, ale na pewno nie dobroczynności
Źródło zdjęć: © PAP | Mirosław Trembecki

Trwa dyskusja wokół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przeciwnicy inicjatywy Jurka Owsiaka wytaczają ciężkie działa przeciwko jego fundacji. Są merytoryczne, twarde argumenty. Nie brakuje też obraźliwych słów czy bezpośrednich nawoływań do bojkotu.

Co roku przy tej okazji w opozycji do działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stawiana jest Caritas Polska. W sieci pojawia się mnóstwo zestawień finansowych i efektów działań obu organizacji. Między zwolennikami jednej i drugiej trwa cicha wojna. Biorą w niej udział nawet politycy. W tej bitwie uczestniczą również wspomniane organizacje. Ale tylko pozornie. Rzecznik Caritas Polska przekonuje, że między nimi "nie ma żadnej konkurencji".

- Te dyskusje tak naprawdę toczą się poza naszą organizacją - przekonuje Paweł Kąska. - Nie mamy w nich żadnego stanowiska, bo to nie jest przedmiot naszej działalności - dodaje. Ocenia, że ten cały ten szum, to "pożywka publicystyczna i społeczna". Dostrzega, że obywateli dzielą "różne nastroje". - My nie chcemy brać w tym udziału. To sprawa społeczeństwa i ich wyborów - przyznaje.

Zaznacza także, że same organizacje nie toczą żadnej wojny. - Między nami nie było ani kontaktów, ani konfliktów, ani tym bardziej konfrontacyjnych działań. Co więcej, pewnie nigdy takich nie będzie - zapewnia i dodaje: - Niech każdy skupi się na swojej działalności, niech robi to uczciwie i dobrze. Jest w Polsce miejsce na wiele orkiestr, a najlepiej, żeby każdy z nas był solistą i odpowiedzialnie zajął się pomaganiem osobom potrzebującym. Wskazuje przy tym, że porównywanie sposobów działań obu organizacji nie ma większego sensu.

- To zupełnie inne systemy działania. WOŚP to intensywna akcja jednodniowa. Trwa aktywna kwesta, aukcje, a później fundacja przekazuje zebrane pieniądze dalej, zakupuje sprzęt. Caritas działa przez cały rok, bez żadnych przerw. Jedna i druga organizacja mają podobną ilość wolontariuszy. Ci z WOŚP-u kwestują z puszką. My bezpośrednio kontaktujemy się z potrzebującymi. Mamy też ponad 900 placówek, które nieustannie pracują. WOŚP nie zajmuje się bezpośrednią pomocą - mówi rzecznik. Caritas oferuje swoje wsparcie również bezdomnym i biednym. Zakres jej działań jest "dużo szerszy, inny". - Oczywiście nie oceniam, czy przemawia to na czyjąkolwiek korzyść, czy niekorzyść. Tego zwyczajnie nie da się porównać - dodaje.

Zobacz również: Jurek Owsiak: "Polska, oszaleliście? Pokażcie, gdzie ukryłem pieniądze?"

Wśród przeciwników akcji Jerzego Owsiaka nie brakuje jednak osób, które nawołują do bojkotu WOŚP i nakłaniają wprost do wspomagania Caritas. Paweł Kęska nie zauważył, by w czasie, kiedy gra Orkiestra, zwiększyły się wpływy darowizn na konto Caritas. Zaznacza jednak, że wynika to z harmonogramu ich pracy.

- Styczeń jest dla nas czasem, kiedy nie prowadzimy żadnych konkretnych akcji. Największa ma miejsce w grudniu i jest nią Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rok rozpoczynamy od Światowego Dnia Chorego, który przypada w lutym. W kwietniu zbieramy 1 proc. przeznaczony na pomoc osobom starszym. W ferie i wakacje wspieramy wypoczynek dzieci, a we wrześniu organizujemy wyprawki do szkoły. Do tego dochodzi pomoc międzynarodowa, wysyłana na Filipiny, do Syrii, Jordanii, Białorusi, Gruzji czy Ukrainy - wymienia Paweł Kęska.

Wskazuje jednak, że w całej odmienności, jest wyjątek od reguły - obie organizacje odpowiedziały na potrzeby osób starszych. Orkiestra zbiera na sprzęt medyczny na oddziały geriatrii, a Caritas od kilku lat prowadzi akcję "Ile kosztuje życie?", z której środki przeznacza na ten sam cel. Inny jest tylko sposób pozyskiwania funduszy. - Przeznaczamy środki zebrane w ramach akcji 1 proc. podatku - tłumaczy rzecznik Caritas Polska.

- Nasze organizacje to są odmienne rzeczywistości i zestawianie ich tak naprawdę służy innym celom, ale na pewno nie dobroczynności - podsumowuje, nie komentując, o jakie "cele" chodzi.

Magda Serafin, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)