Zmiany w Sejmie. "Koniec pewnej epoki"
Kancelaria Sejmu i Biuro Obsługi Medialnej wprowadzają zmiany w pracy sejmowych dziennikarzy oraz parlamentarzystów. Od środy zmieni się miejsce przewidziane na konferencje prasowe posłów, co oznacza, że obserwatorzy życia politycznego przy Wiejskiej zobaczą nowe tło. Miejsce zmieniły też kultowe dla pokoleń dziennikarzy "stoliki dziennikarskie", czyli strefa pracy sejmowych korespondentów.
Od środy - wraz z rozpoczęciem 26. posiedzenia Sejmu X kadencji - zmieniają się zasady dotyczące pracy parlamentarzystów i dziennikarzy. Kancelaria Sejmu i Biuro Obsługi Medialnej przewidziały nowe miejsce organizacji konferencji prasowych przez polityków i przeorganizowały miejsce pracy sejmowych korespondentów, nazywane przez pokolenia dziennikarzy "stolikami dziennikarskimi".
Wznowione 5 czerwca 2024 prace remontowe korytarza w głównym gmachu Sejmu dobiegły końca. Jak informowało wówczas Biuro Obsługi Medialnej, "jednym z głównych celów jest poprawa warunków pracy dziennikarzy, którzy w efekcie będą mieli do dyspozycji salę medialną w pomieszczeniu 101, tuż przy wejściu do holu głównego i na galerię sali plenarnej". To właśnie sala 101 – według planów Kancelarii Sejmu - ma stać się domyślnym miejscem organizacji konferencji prasowych przez parlamentarzystów.
Organizacja konferencji prasowych w sali 101 to powrót do wieloletniej tradycji, z którą zerwało Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego po dojściu do władzy stopniowo ograniczała dziennikarzom dostęp do Sejmu, aż w końcu próbowała przenieść sejmowych korespondentów do Centrum Medialnego w innym budynku, utrudniając dostęp do polityków.
Protest mediów powstrzymał najbardziej radykalne rozwiązania, choć media trwale straciły m.in. dostęp do sejmowych kuluarów i części korytarzy, którymi przemieszczali się najważniejsi politycy PiS. Dostępu do kuluarów nie przywróciła również obecna sejmowa większość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Romanowski posłem na emigracji? "Jego okręgiem nie jest Budapeszt"
Powrót sali 101, przeniesione "stoliki dziennikarskie"
W wyniku zmian autorstwa PiS w 2017 roku sala 101 została przekształcona w salę posiedzeń sejmowych komisji. Po zmianie władzy 15 października 2023 roku Kancelaria Sejmu zapowiedziała, że znów będzie to miejsce organizacji konferencji prasowych.
"Stworzenie komfortowej sali na potrzeby organizacji konferencji prasowych i pracy dziennikarzy jest szczególnie pilne z uwagi na przypadającą w pierwszej połowie 2025 r. prezydencję Polski w Unii Europejskiej, która wiąże się z licznymi wydarzeniami na szczeblu międzynarodowym i wizytami zagranicznych gości, w tym dziennikarzy" wyjaśniało Biuro Obsługi Medialnej.
Zmiany dotyczą też miejsca pracy posłów. "Stoliki dziennikarskie" zostały nieco przesunięte. Obecnie znajdują się w korytarzu - nad głównym wejściem do Sejmu. "Koniec pewnej epoki" – skomentował Klaudiusz Slezak korespondent sejmowy Radia Nowy Świat, publikując zdjęcie, gdzie przez lata znajdowały się "stoliki dziennikarskie".
Fotografia przedstawia nową organizację pracy z miejscem wyznaczonym dla sejmowych reporterów telewizyjnych. To tam w ostatnich latach na konferencjach prasowych pojawiali się parlamentarzyści, więc kadr jest zapewne znany wielu widzom.
Według zapewnień Kancelarii Sejmu sala 101 staje się domyślnym i głównym miejscem organizacji konferencji prasowych. Parlamentarzyści nadal mogą wypowiadać się w innych miejscach - w tym odpowiadać na pytania dziennikarzy na sejmowych korytarzach. Jedynie konferencje prasowe marszałka Sejmu oraz wicemarszałków tradycyjnie będą odbywały się w innym miejscy - przed wejściem do sali kolumnowej.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski