Trwa ładowanie...
19-08-2008 15:40

Rząd zgodził się na podpisanie umowy w sprawie tarczy

Rząd przyjął uchwałę wyrażającą zgodę na
podpisanie umowy w sprawie zainstalowania w Polsce elementów
amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował wicepremier
Grzegorz Schetyna po posiedzeniu rządu.

Rząd zgodził się na podpisanie umowy w sprawie tarczyŹródło: PAP
d4n3r20
d4n3r20

Umowa zostanie podpisana w środę w Warszawie przez sekretarz stanu USA Condoleezzę Rice i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska.

Następnie umowa zostanie skierowana do parlamentu, gdzie przejdzie procedurę ratyfikacyjną - jej ostatnim elementem będzie podpis prezydenta.

Wicepremier Grzegorz Schetyna pytany, czy rząd chce jak najszybszej ratyfikacji umowy przez parlament, czy też rozważa poczekanie do czasu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że rządowi zależy na "niezwłocznej" debacie w Sejmie.

Nie uważam, że powinniśmy czekać na jakieś rozstrzygnięcia w polityce amerykańskiej, to jest wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych. Sprawa tarczy, decyzji rządu niesie dużo emocji, w parlamencie są różne głosy. Chcemy debaty, chcemy zdania wszystkich klubów parlamentarnych i uważam, że trzeba to zrobić niezwłocznie - powiedział Schetyna.

d4n3r20

Umowie - która została parafowana w ubiegły czwartek przez negocjatorów obu stron - towarzyszy deklaracja w sprawie współpracy strategicznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W założeniu system ma być wielowarstwowy - zapewniać ochronę przed pociskami dalekiego zasięgu oraz wystrzelonymi z mniejszych odległości.

W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

Polska swoje negocjacje w sprawie zgody na ulokowanie amerykańskiej bazy wiązała z warunkiem wzmocnienia obrony powietrznej kraju systemami krótkiego i średniego zasięgu.

d4n3r20

Umowa w sprawie instalacji tarczy przewiduje też, że w Polsce będzie na stałe stacjonować bateria pocisków Patriot.

Jest to system ostatniej linii obrony, zaprojektowany do zwalczania balistycznych pocisków rakietowych bliskiego i średniego zasięgu oraz samolotów. Stałe stacjonowanie baterii rakiet Patriot ma być początkiem modernizowania polskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej przeciwna jest Rosja uważając, że jest to działanie o antyrosyjskim charakterze.

d4n3r20

Pod koniec ubiegłego tygodnia zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Anatolij Nogowicyn ostrzegł, że takie obiekty jak planowana w Polsce baza antyrakietowa USA znajdują się zawsze na czele listy celów do zniszczenia w razie ewentualnego konfliktu.

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer określił we wtorek rosyjską retorykę pod adresem Polski w związku z porozumieniem o instalacji tarczy antyrakietowej jako "żałosną".

Retoryka Rosji jest śmieszna, żałosna i do niczego nie prowadzi - powiedział Scheffer. Przypomniał, że nie po raz pierwszy członek NATO słyszy ze strony Rosji takie groźby. Jako sekretarz generalny NATO muszę oczywiście opowiedzieć się po stronie Polski - podkreślił.

Na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie Sojusz uznał, że amerykańska tarcza wnosi wkład w ochronę sojuszników przed rakietami balistycznymi długiego zasięgu.

d4n3r20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3r20
Więcej tematów