Rząd zajmie się mniejszościami narodowymi
Na rozpoczętym we wtorek rano posiedzeniu, rząd ma zająć się m.in. projektem ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która określi podstawowe prawa i obowiązki osób należących do mniejszości narodowych.
W myśl projektu ustawy, świadectwa szkolne, dokumenty tożsamości, korespondencja urzędowa, a nawet nazwy ulic mogą być pisane w języku mniejszości narodowej w gminach, w których do mniejszości należy znaczna część mieszkańców.
Za mniejszość narodową może być uznana - zgodnie z projektem - grupa obywateli Polski o odrębnym pochodzeniu, tradycyjnie zamieszkała na terytorium RP, pozostająca w mniejszości w stosunku do reszty obywateli, charakteryzująca się dążeniem do zachowania swojego języka, obyczajów, tradycji, kultury, religii lub świadomości narodowej.
Język mniejszości będzie mógł być używany jako język pomocniczy w stosunkach państwo-obywatel. Mniejszości mają mieć też prawo do nauczania we własnym języku. Nauka ma być organizowana, gdy w jednej klasie zgłosi się co najmniej siedmiu (w szkole podstawowej)
lub 14 (w gimnazjum) uczniów.
Projekt ustawy nakłada też na publiczne radio i telewizję obowiązek promowania wiedzy o życiu i kulturze mniejszości, jak również produkcję i emisję programów w językach ojczystych mniejszości.
Rada Ministrów ma także we wtorek zapoznać m.in. się z dokumentem "Program restrukturyzacji dla polskiego hutnictwa żelaza i stali - podsumowanie programów restrukturyzacji przedstawionych przez huty" oraz informacją o realizacji "Strategii gospodarczej rządu SLD - UP - PSL na lata 2002-2005". (and)