Rząd zachęci przedsiębiorców?
Preferencje w podatkach oraz kredyty na
korzystniejszych warunkach - takie udogodnienia dla firm, które
będą inwestowały w rozwój swojej działalności, przewiduje projekt
ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, do którego dotarła
"Rzeczpospolita".
27.08.2004 | aktual.: 27.08.2004 07:10
Projekt opracowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Znajduje się już w konsultacjach międzyresortowych i społecznych. Przewiduje on rewolucyjne rozwiązania dla firm, które pracują nad poprawą np. dotychczasowego procesu produkcyjnego lub chcą rozpocząć całkiem nową działalność i w związku z tym opracowują nową technologię - podaje dziennik.
Obowiązujące przepisy podatkowe wprowadzają ograniczenia dla firm innowacyjnych. Mogą one odliczyć sobie od podatku dochodowego (CIT) wydatki na inwestycje, ale tylko wtedy, gdy udowodnią, że poniesione koszty zostaną w przyszłości pokryte przychodami ze sprzedaży produktów lub usług, które firma osiągnie się dzięki wprowadzeniu zmian. Tymczasem przedsiębiorcy przeważnie nie są w stanie dokładnie przewidzieć swoich przychodów. Dlatego firmy - zwłaszcza niewielkie lub rozpoczynające działalność - bardzo niechętnie inwestują w nowe technologie. Jest to kosztowne, a uzyskanie dzięki temu zwolnień podatkowych niepewne - informuje "Rzeczpospolita".
Przedsiębiorcy polscy mają niską skłonność do ryzyka w takie inwestycje, a przepisy podatkowe jeszcze bardziej ich zniechęcają - mówi "Rzeczpospolitej" Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Projekt przygotowany przez resort gospodarki i pracy zmniejsza to ryzyko. Od podatku będzie można odliczyć wszystkie wydatki związane z pracami nad poprawą technologii, nawet wtedy gdy nie zostaną one zakończone lub nie będą od razu przynosiły dochodów - podaje "Rzeczpospolita". To bardzo dobre rozwiązanie, bo każde wydatki na nowe technologie w przyszłości na pewno przyniosą firmie korzyści - mówi Mordasewicz. (PAP)