Rząd za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Rząd przyjął projekt rozdzielenia
funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski powiedział, że rząd
planuje, iż ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2010.

11.03.2017 01:49

Jak podkreślił Ćwiąkalski po posiedzeniu Rady Ministrów, wcześniej sam zapowiadał, że zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., jednak "realny termin" to 1 stycznia 2010 r.

Druga z poprawek przewiduje, że Sejm będzie mógł "w szczególnych sytuacjach" odwołać prokuratora generalnego większością nie jak wcześniej proponowano 2/3, ale 3/5 głosów. Chodzi o to aby ujednolicić to z większością wymaganą do odrzucenia weta prezydenckiego - wyjaśnił minister.

Ćwiąkalski przypomniał, że w Europie nie ma jednego przypadku takiego ministra sprawiedliwości, który byłby zarazem prokuratorem generalnym. Dodał, że w zdecydowanej większości państw kierownictwo prokuratury należy do prokuratora generalnego, który jest organem samodzielnym.

Projekt przewiduje ponadto m.in. likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej, a także likwidację prokuratur apelacyjnych.

Prezydent Lech Kaczyński jest przeciwny temu sztandarowemu projektowi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawę, nawet jeśli będzie miał "stuprocentową pewność, że weto zostanie odrzucone".

Źródło artykułu:PAP
prezydentfunkcjaminister
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)