Trwa ładowanie...

Rząd walczy z pandemią. Opublikowano rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw pojawiły się zapowiadane w piątek przez premiera i ministra zdrowia rozporządzenia dotyczące rządowej strategii walki z pandemią koronawirusa. Dotyczą skrócenia kwarantanny, darmowych testów i badań osób po 60. roku życia zakażonych koronawirusem.

Rząd walczy z pandemią. Opublikowano rozporządzenia Rząd walczy z pandemią. Opublikowano rozporządzenia Źródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
dyuwas8
dyuwas8

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawił się pakiet rozporządzeń wprowadzających rozwiązania mające przyczynić się do ograniczenia zagrożenia niesionego przez piątą falę pandemii koronawirusa.

Krótsza kwarantanna, darmowe testy, wizyty u lekarza

Pierwszym z kroków podjętych przez rząd jest skrócenie czasu kwarantanny z 10 do 7 dni. Na kwarantannę w dalszym ciągu kierowane będą osoby zakażone oraz osoby, które miały styczność z pacjentami, u których potwierdzono infekcję koronawirusem. Zawarte w rozporządzeniu przepisy wejdą w życie w dzień po publikacji, czyli we wtorek 25 stycznia.

Kolejny przepis dotyczy osób powyżej 60. roku życia, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Każdy taki pacjent będzie mógł skorzystać z prawa do wizyty lekarskiej w ciągu pierwszych 48 godzin przebywania w izolacji (z wyłącznie dni wolnych od pracy). Oznacza to, że jeżeli termin badania upływa w dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Ostatnie rozporządzenie dotyczy możliwości wykonania darmowych testów antygenowych w aptekach. Oznacza to, że w wybranych aptekach będzie można nieodpłatnie wykonać test na obecność koronawirusa w organizmie. Wynik testu zostanie automatycznie wpisany do bazy sanepidu. Przepis wejdzie w życie w czwartek 27 stycznia.

Polacy nie chcą obostrzeń. Lekarz powiedział, co o tym myśli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyuwas8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyuwas8
Więcej tematów