Rząd uzgodnił z RPP _kilka pól współpracy_
Minister finansów Marek Belka powiedział w środę na konferencji prasowej, po spotkaniu z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej, że rząd uzgodnił z RPP kilka pól współpracy.
Jedno z nich dotyczy systemu bankowego i kosztów bankowych, co przekłada się na wysokość oprocentowania kredytów bankowych, drugie - strategii polityki kursowej, zarówno w okresie przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, jak i później.
Ustalono także obszar współpracy w polityce kursowej w obliczu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Do tych pól współpracy należy strategia polityki kursowej przed i po akcesji - powiedział minister finansów. To kiedy wejdziemy do węża walutowego, i na jakich warunkach jest bardzo istotnym problemem. Inaczej jak w warunkach ścisłej współpracy nie da się tego ustalić - dodał. Polska według obecnych ocen rządu może wejść do Unii Europejskiej w 2004 roku, po czym, przed przystąpieniem do strefy euro, złoty musi być dwa lata w Europejskim Mechanizmie Monetarnym (ERM II) i utrzymać sztywny kurs wobec euro.
Spotkanie z sześcioma członkami Rady, w tym prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem, Belka określił jako dobre i pozytywne. Wcześniej rzecznik rządu Michał Tober powiedział, że rząd nie zamierza zmieniać konstytucyjnych relacji Rady Ministrów z RPP. Współpraca ma się opierać się na autonomii obu stron, ale też na obowiązku współpracy Rady z rządem. Jedną z konkluzji naszego spotkania jest to, że obie strony jednakowo rozumieją porządek prawny między RPP a rządem - powiedział rzecznik. Rząd Leszka Millera nie chce zmieniać tych zasad, pragnie jedynie, aby były one przestrzegane w praktyce - dodał.
Zgodnie z Konstytucją rząd prowadzi politykę gospodarczą a NBP ustala i realizuje politykę pieniężną. Według ustawy o NBP bank centralny, realizując swoje cele, współdziała z rządem - powiedział rzecznik.
Belka powiedział, że oczekuje, iż RPP na następnym posiedzeniu odpowie na pytanie, czy istnieje przestrzeń dla obniżki stóp procentowych. Oczekujemy, że Rada omówi na swoim następnym spotkaniu te problemy i da tego wyraz opinii publicznej: jak jest rzetelna ocena sytuacji gospodarczej, i czy istnieje w Polsce przestrzeń do obniżenia stóp procentowych - powiedział minister finansów.
Drugie pytanie, które RPP musi sobie zadać, to czy polityka rządu jest wiarygodna i czy staje się bardziej wiarygodna - dodał Belka. (aka, and)