Rząd Tuska zajmie się Funduszem Kościelnym. Powołano zespół
Powołany został międzyresortowy zespół, który zajmie się kwestią finansowania Kościoła. - Przystępuje on od dzisiaj do pracy nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych kościołów - poinformował premier Donald Tusk.
27.12.2023 | aktual.: 27.12.2023 15:41
- Fundusz Kościelny to są pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składni rentowe i emerytalne głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz tych księży, którzy nie mają innych dochodów - tłumaczył Tusk. Stwierdził jednak, że to także "pewien symbol".
- Podjęliśmy decyzję o uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego - mówił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W skład zespołu wejdą wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister finansów Andrzej Domański, szef kancelarii premiera Jan Grabiec oraz Rządowe Centrum Legislacji.
- Przystępuje on od dzisiaj do pracy nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych kościołów - powiedział Tusk.
- Chcemy ucywilizować te relacje. Nikt nie powinien ulec pokusie konfrontacji wobec religii czy Kościoła. Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę odpowiedzialności finansowego wiernych, dobrowolnego odpisu osób zainteresowanych. Musi być to decyzja wiernych, nie decyzja rządu - podkreślił Tusk.
Rosnące wpłaty do Funduszu Kościelnego
Z Funduszu Kościelnego opłacane są m.in. ubezpieczenia dla duchownych wyznań zarejestrowanych w Polsce. Początkowo miał być finansowany z dochodów z nieruchomości Kościoła przejętych przez państwo. Finalnie jednak okazało się to niemożliwe i fundusz jest finansowany z budżetu państwa.
Wydatki na Fundusz rosną niemal z każdym rokiem. W projekcie budżetu na 2023 roku zapisano wpłatę w wysokości 216 milionów złotych.
Czytaj więcej: