ŚwiatRząd rozmawia z sadrystami o rozejmie w Nadżafie

Rząd rozmawia z sadrystami o rozejmie w Nadżafie

Przedstawiciele rządu irackiego i współpracownicy radykalnego duchownego szyickiego Muktady al-Sadra prowadzą negocjacje na temat zakończenia zbrojnej konfrontacji w Nadżafie, trwającej od 5 sierpnia - powiedział gubernator Nadżafu, Adnan al-Zorfi.

W związku z tymi rozmowami dowództwo wojsk amerykańskich ogłosiło rano, że wstrzymuje operacje ofensywne przeciwko podległej Sadrowi milicji, zwanej Armią Mahdiego. Jej bojówki okopały się na gigantycznym cmentarzu szyickim w Nadżafie i w sąsiadującym z nim meczecie imama Alego, jednym z najświętszych miejsc szyizmu.

Pozwolono nam wiązać przeciwnika walką tylko w obronie własnej i tylko do momentu, gdy ustanie z nim kontakt - powiedział major Bob Pizzateli z 1. batalionu 5. pułku kawalerii pancernej. -_ Taki rozkaz dostali wszyscy_.

Pizzateli dodał, że wygląda na to, iż ataków zaprzestała także większość bojówek Sadra i że w mieście jest spokojniej.

W czwartek Nadżaf był terenem gwałtownych walk, bo Amerykanie podjęli, jak ogłoszono, rozstrzygający szturm na pozycje sadrystów, i do wieczora zajęli centrum miasta. Weszli także do domu Sadra, jakieś dwa kilometry od meczetu Alego, ale Sadra tam nie było.

Miejmy nadzieję, że rozmowy przebiegną dobrze i wszystko da się załatwić pokojowo - powiedział major Pizzateli.

Gubernator Nadżafu Adnan al-Zorfi powiedział, że rozmowy prowadzą wysłannicy rządu irackiego i przedstawiciele Muktady al-Sadra. Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego we władzach Iraku, Muwafak ar-Rubaji przybył do Nadżafu w czwartek i uczestniczy w staraniach o rozwiązanie kryzysu. Zorfi powiedział, że Amerykanie nie biorą udziału w rozmowach.

Na razie ustalamy rozwiązania. Pewne sprawy uzgodniono, co doprowadzi do radykalnego rozwiązania problemu - powiedział gubernator, nie wyjaśniając, co uzgodniono. Zapytany, czy jego zdaniem uda się osiągnąć porozumienie o zawieszeniu broni, odparł: Jeśli Bóg tak zechce.

W Bagdadzie w piątek rano minister spraw wewnętrznych Falah Nakib powiedział, że w Nadżafie od czwartku wieczór obowiązuje rozejm. Minister oświadczył, że Muktada rozmawia z rządem na temat warunków opuszczenia meczetu imama Alego i dodał, że jeśli zdecyduje się opuścić świątynię, uzyska gwarancje bezpieczeństwa.

Choć rokowania trwają, dowództwo wojsk amerykańskich oświadczyło, że nadal utrzymuje kordon wokół meczetu-mauzoleum Alego, cmentarza szyickiego i starej części Nadżafu, gdzie schronili się bojowcy Muktady al-Sadra.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)