PolskaRząd rozmawia o "Raporcie otwarcia"

Rząd rozmawia o "Raporcie otwarcia"

W piątek obraduje rząd. Podczas obrad ma być zaakceptowany "Raport otwarcia" - przygotowany na polecenie premiera dokument, przedstawiający stan państwa w momencie objęcia władzy przez rząd koalicji SLD-PSL-UP. Poprzedni premier, Jerzy Buzek, przygotował wcześniej raport zamknięcia, jednak Miller uznał, że przygotuje własny dokument.

Media ujawniły wcześniej, że szef doradców premiera Millera Grzegorz Rydlewski zwrócił się do wszystkich resortów, by przy opracowywaniu raportu wzięły pod uwagę przede wszystkim sprawy najbardziej bulwersujące obywateli.

Rząd ma też dyskutować złożony w zeszłym tygodniu przez kluby PSL i Unii Pracy projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, zmieniający cel działania Rady Polityki Pieniężnej i poszerzający jej skład. SLD nie poparło tego projektu.

Minister do spraw europejskich Danuta Huebner podsumuje negocjacje w kwestii integracji Polski z Unią Europejską. Zwróci też uwagę na problemy wiążące się z wdrażaniem prawa europejskiego i usprawnieniem działania administracji. Od sprawności administracji będzie zależało, czy Polska będzie w stanie zagospodarować fundusze pomocowe napływające z Unii Europejskiej.

Rzeczniczka Danuty Huebner, Ewa Haczyk, powiedziała, że ostatni rok był dobry dla rokowań, ponieważ doszło do przyspieszenia rozmów w wielu obszarach negocjacyjnych. Dzięki temu udało się tymczasowo zakończyć bardzo trudne negocjacje dotyczące ochrony środowiska, swobodnego przepływu osób, a także energii i prawa spółek. Uzyskaliśmy ponadto okres przejściowy na rejestrację leków.

Po trzech latach negocjacji Polska zakończyła rozmowy w 20 spośród 29 tematów negocjacyjnych. Do połowy przyszłego roku rząd zamierza zamknąć negocjacje w takich obszarach, jak wymiar sprawiedliwości, sprawy wewnętrzne, polityka transportowa, podatki, rybołówstwo. Jest to konieczne, by jak najszybciej przystąpić do rokowań w jeszcze trudniejszych obszarach, wiążących się z wydatkowaniem poważnych sum z budżetu Unii oraz z wysokością polskiej składki członkowskiej. Chodzi o rolnictwo, politykę regionalną oraz budżet i finanse. (jask)

rządposiedzeniebuzek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)