Rząd podsumował 100 dni swojej działalności
Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział podczas uroczystego posiedzenia rządu, że jego gabinet przyjął podczas 21 dotychczasowych posiedzeń 58 własnych projektów ustaw, 70 różnego rodzaju dokumentów rządowych, w tym programowych, 96 aktów prawnych prezesa Rady Ministrów, ale przygotowywanych przez wszystkie ministerstwa - wyliczał szef rządu. Statystyki są nam przychylne - ocenił.
Spotykamy się po to, aby złożyć sprawozdanie z naszej studniowej działalności, rozliczyć się z zadań, jakie przedstawiliśmy w expose i programie - powiedział Marcinkiewicz, otwierając posiedzenie gabinetu.
Ministerstwo Finansów
Minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że ministerstwo finansów pracuje pełną parą w pięciu dziedzinach: nad budżetem, organizacją aparatu skarbowego, współpracą w ramach UE, podatkami i systemem finansów publicznych.
Jednocześnie przypomniała, że prace nad budżetem są już prawie zakończone (ustawa budżetowa po poprawkach Senatu wróci do Sejmu, a potem zostanie przekazana do podpisu prezydenta). Zapewniła, że mimo uchwalenia przez Sejm ustaw zwiększających wydatki socjalne (podwójne becikowe, zwiększenie świadczeń socjalnych dla rolników) "budżet trzyma się kotwicy budżetowej".
Poinformowała, że został zreorganizowany wywiad skarbowy i podporządkowany kontroli skarbowej. Trwa konsolidacja tak, żeby powstała policja finansowa, bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności poboru podatków - powiedziała. W kwestii współpracy z UE rząd przedstawiał aktualizację programu konwergencji (program obniżenia deficytu finansów publicznych, w celu wejścia do strefy euro). Mamy też gwarancję co do możliwości elastycznego traktowania terminu budownictwa socjalnego - zapowiedziała.
Są już gotowe założenia do ustaw podatkowych, które wprowadzą 300 większych zmian w systemie podatkowym. Pierwszy pakiet będzie przedstawiony w najbliższą sobotę. Jest gotowa robocza wersja ustawy o finansach publicznych, której celem jest przejrzystość i konsolidacja finansów. Projekty ustaw, o których mówię, opuszczą ministerstwo w marcu tego roku; stanowią konieczny grunt do przełomu w finansach publicznych - zaznaczyła.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Według wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna głównymi sukcesami jego resortu w pierwszych 100 dniach pracy były: nowe wytyczne ws. zatrzymywania pijanych kierowców posiadających immunitety, prace nad nowelizacją ustaw o policji i straży granicznej, reorganizacja Komendy Głównej Policji i zmiany kadrowe w tej formacji.
Jak wyjaśnił, w ramach reorganizacji i zmian w policji, raporty o zwolnienie ze służby i przejście na emeryturę złożyło ok. 300 policjantów (z pełną wysługą lat). To byli funkcjonariusze, z których jak sądzę, znaczna większość miała pewien epizodzik z okresu PRL-u - podkreślił Dorn. Wicepremier zaznaczył, że następuje też odmładzanie kadry kierowniczej w podległych MSWiA służbach m.in. KGP i komendach wojewódzkich policji. Sięgamy przede wszystkim po policjantów, strażników granicznych w wieku ok. 40 lat. Jest to swego rodzaju pozytywna, dokonująca się w sposób cywilizowany, rewolucja kadrowa i przemiana pokoleniowa w polskich służbach mundurowych - powiedział.
Przypomniał, że ministerstwo i KGP pracują nad tym, by funkcjonariusze skazani za korupcję i współpracę z gangami pozbawiani byli przywilejów emerytalnych i mieszkań służbowych.
Wśród sukcesów międzynarodowych resortu, Dorn wymienił zaproszenie Polski do tzw. grupy G5 (która ma w ten sposób przekształcić się w grupę G6). W skład grupy wchodzą Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Jej celem jest m.in. współdziałanie zrzeszonych w niej państw (poza ramami UE) w dziedzinach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa - w walce z terroryzmem, zapobieganiu przestępczości zorganizowanej i zwalczaniu jej oraz wymianie danych operacyjnych. Dorn poinformował też, że przygotowana jest już dla Rady Ministrów rekomendacja dotycząca wyboru metody i trybu stworzenia systemu TETRA (systemu łączności służb m.in. ratowniczych). W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony pełny plan reformy informatyzacji administracji publicznej, przesądzający o tym, że obywatel będzie mniej i to radykalnie mniej ciągany po urzędach - zapowiedział.
Natomiast minister Zbigniew Wassermann, koordynator służb specjalnych podsumowując działania swojego resortu za najważniejsze uznał: przygotowanie projektów trzech ustaw, dotyczących likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz utworzenia dwóch służb: wywiadu i kontrwywiadu. Za jeden z głównych celów Wassermann uznał przywrócenie sprawnego zarządzania służbami specjalnymi. Zostały dokonane istotne zmiany na funkcjach kierowniczych - szefów i zastępców szefów wszystkich trzech służb, wydano polecenie przedstawienia propozycji zmiany dotychczasowego funkcjonowania struktur tych służb i ustalenia, czy istnieją możliwości skuteczniejszego i bardziej oszczędnego sposobu działania - zaznaczył. Zapowiedział też zmiany kadrowe.
Dodał, że realizowana jest także funkcja koordynacyjna. Ona się sprawdza - zarówno w koordynacji działań dotyczących zwalczania terroryzmu, jak i najpoważniejszych przestępstw, także dotyczących bezpieczeństwa państwa - ocenił.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Minister spraw zagranicznych Stefan Meller powiedział, że wysiłek kierowanego przez niego resortu w tym czasie skupiał się przede wszystkim na przygotowaniu korzystnego dla Polski kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2007-13 i zagospodarowaniu jego wyników. Uchwalenie budżetu Wspólnoty Meller nazwał "bezdyskusyjnym sukcesem premiera i Polski". Podkreślił, że to doświadczenie i postawa, jaką przyjęła podczas negocjacji Polska, powinny stać się trwałym atutem polskiej polityki zagranicznej.
Meller podkreślił, że Polska pozostaje w grupie niewielu państw, które mają zinstytucjonalizowany dialog strategiczny z USA. Zaznaczył też, że powołał w MSZ zespół do spraw stosunków polsko- rosyjskich. Dodał, że poprawa stosunków z Rosją jest jednym z najważniejszych celów jego misji w resorcie.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski wskazał na sukcesy polskich żołnierzy w szkoleniu irackiej armii. Za priorytet uznał także przygotowania do przejęcia odpowiedzialności za operację NATO w Afganistanie w przyszłym roku. Ponadto zwrócił uwagę na odchudzenie armii ze zbędnego sprzętu i ludzi i unowocześnianie uzbrojenia oraz odtajnienie akt Układu Warszawskiego.
Poinformował jednocześnie, że wzmacniana jest jednostka GROM i trwają przygotowania "do wypełnienia NATO-owskiego standardu". Powiedział, że wprowadzone zostały testy sprawnościowe w wojsku i nowe zasady egzekwowania znajomości języków obcych.
Ministerstwo Sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jego resort podjął działania, które umożliwią wyposażenie w ciągu półtora roku wszystkich polskich sal sądowych w komputery i systemy do szybkiego protokołowania rozpraw oraz urządzenia do nagrywania rozpraw. Zapowiedział także zmiany w organizacji prokuratury i stworzenie pionu do walki z przestępczością zorganizowaną. Przygotowywana jest także - jak dodał - strategia zmian w polskim systemie więziennictwa, zakładająca stworzenie do 2009 roku 17 tys. nowych miejsc w zakładach karnych (budowę nowych budynków i adaptację już istniejących). Zaznaczył, że rozważane jest także wprowadzenie innych kar; regulowałaby to ustawa o monitoringu elektronicznym oraz tzw. więzieniach weekendowych - np. dla sprawców drobniejszych przestępstw gospodarczych.
Ministerstwo Zdrowia
Minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawiając osiągnięcia swojego resortu zauważył, że zmiany w służbie zdrowia należy wprowadzać powoli i ostrożnie, aby nie zaszkodzić pacjentom. Poinformował, że w czasie 100 dni w ochronie zdrowia zostało znowelizowanych 7 ustaw i wydano 22 rozporządzeń ministra zdrowia. Za najważniejsze dokonania uznał zażegnanie konfliktu z lekarzami rodzinnymi oraz projekt ustawy o ratownictwie medycznym.
Poinformował, że na 2006 rok są zaplanowane trzy istotne przedsięwzięcia w ochronie zdrowia. Pierwszym z nich jest ustawa o ratownictwie medycznym, drugim - wprowadzenie Rejestru Usług Medycznych (RUM), a trzecim opracowanie sieci szpitali. Religa dodał, że przedstawi te projekty na konferencji prasowej w czwartek.
Ministerstwo Skarbu
Ministerstwo Skarbu potwierdziło plan likwidacji Nafty Polskiej i prywatyzacji wielkich spółek chemicznych. Podsekretarz stanu Piotr Szałamacha poinformował, że zwiększony zostanie nadzór właścicielski państwa nad spółkami, w których Skarb Państwa ma udziały. Powiedział, że liczebność rad nadzorczych spółek zostanie zmniejszona, aby poprawić efektywność poddejmowania decyzji i zmniejszyć koszty. Ministerstwo Gospodarki
Minister gospodarki Grzegorz Woźniak poinformował o znoszeniu barier dla przedsiębiorców w staraniach o fundusze unijne i staraniach o utrzymanie cen energii na obecnym poziomie.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Na koniec 2005 roku Polska wydała w sumie 2,5 mld zł z unijnych funduszy strukturalnych, podczas gdy na początek listopada wydatki te wynosiły blisko 1,5 mld zł - podsumowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Poinformowała też, że znacznie zwiększyła się liczba wysyłanych wniosków do Komisji Europejskiej, dzięki czemu otrzymaliśmy kilkaset milionów euro zwrotu.
Resort opracował nowelizację prawa zamówień publicznych, która została skierowana do parlamentu. Jeżeli wejdzie ona w życie, nastąpi przyspieszenie wydatkowania środków przez różne podmioty, zwłaszcza samorządy terytorialne, ale również organizacje samorządowe i przedsiębiorców - powiedziała. Dodała, że na następnym posiedzeniu rządu będzie omawiany podstawowy dokument o wykorzystaniu środków unijnych w latach 2007-2013, czyli "Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia".
Ministerstwo Transportu i Budownictwa
Szef resortu transportu i budownictwa Jerzy Polaczek mówiąc o osiągnięciach podległego mu ministerstwa wskazał na program budowy autostrad, nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym, utworzenie Urzędu Regulacji Elektronicznej i opracowanie spójnej strategii rozwoju kolei. Poinformował też, że zmianie ulegnie prawo lotnicze i prawo morskie. Zapowiedział róznież zmiany w funkcjonowaniu nadzoru budowlanego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło w ciągu 100 dni rządu 17 projektów ustaw i przyjęło 54 rozporządzenia; trwają prace nad projektami 84 aktów wykonawczych - poinformował szef resortu Krzysztof Jurgiel. Przyjęliśmy projekt ustawy o paliwie rolniczym, co umożliwi zwracanie rolnikom w tym roku części podatku akcyzowego za olej napędowy - powiedział. Zaznaczył, że resort uczestniczy też w pracach nad ustawą o biopaliwach.
Dodał, że nadzór nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wróci do resortu rolnictwa, co pozwoli usprawnić politykę społeczną na obszarach wiejskich. Jak powiedział, ministerstwo przygotowało program naprawczy w zakresie poprawy wykorzystania środków finansowych Wspólnej Polityki Rolnej oraz przyspieszyło wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Minister edukacji i nauki Michał Seweryński podkreślił osiągnięcia resortu w poprawie jakości nauczania, szczególnie na terenach wiejskich. Zwrócił uwagę, że polskie dyplomy są teraz uznawane w całej Europie, wskazał też na podwyżki płac nauczycielskich i programy pomocy dla dzieci z biednych rodzin. Zapowiedział również, że rząd będzie współfinansować koszty patentowania wynalazków, aby wspomóc polskich naukowców.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że dzięki pracy jego resortu o 7% wzrosły wydatki budżetowe na kulturę. W opinii ministra Ujazdowskiego, resort kultury "dał praktyczny wyraz głoszonej przez PiS zasadzie szczególnego traktowania kultury i dziedzictwa narodowego".
Przyjęliśmy odpowiedzialność za ochronę dziedzictwa narodowego, lekceważoną przez rząd SLD. Wyrazem tego jest dowartościowanie sfery ochrony zabytków - także zabytków znajdujących się poza granicami Polski, na Wschodzie - zaznaczył. Ujazdowski przypomniał o ogłoszeniu dwóch nowych programów operacyjnych: "Patriotyzm jutra" (adresowany do instytucji pozarządowych zajmujących się edukacją patriotyczną i obywatelską) oraz "Fryderyk Chopin" (promujący wiedzę o Chopinie i jego twórczość).
Podkreślił, że trwają prace nad "odbudowaniem Instytutu Adama Mickiewicza", który ma być "wyspecjalizowaną i nowoczesną placówkę promującą Polskę poza granicami kraju". Dobiegają końca prace programowe nad powołaniem Polskiego Muzeum Historycznego-Muzeum Wolności, które zaprezentuje całość zasług historycznych Polski - zapowiedział i poinformował, że powołanie muzeum nastąpi na początku maja. Wszystkie organizacje korzystające z mecenatu państwa będą miały lepsze, elastyczne warunki - powiedział.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Szef resortu pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że w centrum nowej polityki resortu jest rodzina. Już w pierwszych 100 dniach działania ministerstwa podwyższono do tysiąca zł tzw. becikowe dla niezamożnych mam, a posłowie uchwalili dodatkową zapomogę w tej samej wysokości - mówił. Zaznaczył, że resort "zakłada, że polityka rodzinna w Polsce nie może ograniczać się tylko do pomocy finansowej w momencie urodzenia dziecka", stąd m.in. projekt nowelizacji Kodeksu pracy, wydłużający z 16 do 18 tygodni urlop macierzyński.
Jak zapewniał Michałkiewicz "sprawą szczególnej troski resortu" jest walka z najdrastyczniejszymi przejawami biedy; za kluczowe uznał "budowę solidarnego państwa". Przypomniał, że właśnie z inicjatywy MPiPS uchwalony został długoletni program w zakresie dożywiania, na który rząd przeznaczył 500 mln zł.
Ministerstwo Środowiska
Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że Polska ma wielkie osiągnięcia w dziedzinie ochrony przyrody. Poinformował, że Bank Ochrony Środowiska sprawnie realizuje zadania finansowania projektów ekologicznych.
Na zwalczanie patologii w polskim sporcie i powstrzymanie tendencji spadkowej jego finansowania zwrócił uwagę minister sportu Tomasz Lipiec na posiedzeniu podsumowującym 100 dni działalności rządu. Lipiec poinformował o przygotowaniach do udziału w olimpiadzie i budowy stadionu narodowego. Zwrócił też uwagę na program walki z chuligaństwem na stadionach.