Trwa ładowanie...
d34anl5

Rząd mówi STOP zagranicznym adopcjom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje ograniczyć możliwość adoptowania polskich dzieci przez zagraniczne pary. Chodzi o ok. 280-300 nieletnich w skali roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska (Agencja Gazeta/Sławomir Kamiński)
d34anl5

Resort argumentuje, że dzieci wychowane poza granicami kraju bardzo szybko tracą związki z jego kulturą i językiem. I tylko od wrażliwości nowych rodziców zależy, jak silnie i jak długo podtrzymywana będzie ich więź emocjonalna z Polską.

- Będziemy z determinacją dążyć do tego, by dzieci, które mają być adoptowane, znajdowały rodziców tu, na miejscu - zapowiada minister Elżbieta Rafalska.

Nie można wprowadzić zupełnego zakazu zagranicznych adopcji, bo jest to sprzeczne z konwencją haską o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego. Resort - jak pisze "DGP" - zamierza zatem przejąć większą kontrolę nad tym procesem i robić wszystko, by nie wysyłać za granicę polskich obywateli.

d34anl5

Ministerstwo planuje docelowo zmniejszyć z trzech do jednego liczbę ośrodków mających prawo do przeprowadzania zagranicznych adopcji polskich dzieci.

Jak argumentuje, adopcja międzynarodowa to relikt, od którego większość państw już odchodzi. Dodatkowym powodem podjętych kroków, jak dowiedział się "DGP", była konkretna historia. MRPiPS otrzymało informację o dramatycznych losach dziewczynki adoptowanej poza granicami Polski.

d34anl5

Podziel się opinią

Share
d34anl5
d34anl5
Więcej tematów