Trwa ładowanie...

Król przerywa wakacje. Poruszenie w Holandii po upadku rządu

Premier Holandii Mark Rutte złożył pisemną rezygnację na ręce króla Wilhelma Aleksandra - poinformowały w sobotę rano służby prasowe niderlandzkiego rządu. Powodem jest brak porozumienia w sprawach polityki azylowej.

Premier Holandii Mark Rutte złożył pisemną rezygnację na ręce króla Wilhelma AleksandraPremier Holandii Mark Rutte złożył pisemną rezygnację na ręce króla Wilhelma AleksandraŹródło: PAP, fot: ROBIN UTRECHT
d3or3dm
d3or3dm

"Król przyjął rezygnację i poprosił premiera, ministrów oraz sekretarzy stanu o dalsze wykonywanie obowiązków, które uznają za niezbędne dla interesów królestwa" - czytamy w komunikacie prasowym kancelarii premiera.

Czwarty gabinet, na którego czele stał Mark Rutte, lider liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), przetrwał 543 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierowcy nagrani w tunelu w Świnoujściu. Oburzające zachowania

Dymisja efektem braku porozumienia

Holenderski rząd upadł oficjalnie w piątek po tym, jak tworzące go ugrupowania - liberałowie (VVD), chadecja (Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny, CDA), konserwatywna chadecja (Unia Chrześcijańska, CU) oraz socjalliberalna D66 - nie mogły osiągnąć porozumienia w kwestii dotyczącej przyjmowania uchodźców.

d3or3dm

Na konferencji prasowej w piątek wieczorem Rutte powiedział, że decyzja o dymisji była "bardzo trudna", ale różnice w kwestiach migracji "są nie do pokonania".

Jak podawała agencja Reutera, w ubiegłym roku o ponad jedną trzecią wzrosła liczba złożonych w Holandii wniosków o azyl (do ponad 46 tys.). W tym roku prognozuje się, że wpłynie rekordowa liczba, nawet ponad 70 tys. wniosków. Partia Ruttego opowiadała się za surowszą polityką migracyjną.

Król Niderlandów Wilhelm Aleksander wrócił z wakacji, aby spotkać się z ustępującym szefem rządu. - Spotkam się z nim i dokładnie wyjaśnię, co się stało - zapowiedział na piątkowej konferencji Rutte.

Szef VVD rządzi Niderlandami nieprzerwanie od 2010 roku. Ze względu na to, że sprawuje władzę w różnych konfiguracjach politycznych, jest często nazywany "obrotowym Markiem". Upadek jego rządu oznacza, że Holandię czekają przedterminowe wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj