Rząd dyskutuje o projekcie zmian ws. uboju rytualnego i o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
Rząd zajmie się dziś projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt, który dopuszcza ubój rytualny bez ogłuszania, zgodny z wymogami religijnymi. Ministrowie omówią też propozycję ubiegania się przez Kraków o organizację olimpiady zimowej w 2022 r.
19.03.2013 | aktual.: 16.07.2013 11:57
Zmiana w sprawie uboju rytualnego ma polegać na włączeniu unijnych przepisów do polskiego prawa.
W połowie lutego Rada Ministrów omawiała już projekt nowelizacji ustawy zezwalający na ubój rytualny, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa. Resort zaproponował, by w ustawie z 1997 r. o ochronie zwierząt uchylić zapis, w którym wskazano, że uboju zwierzęcia można dokonać tylko po uprzednim jego ogłuszeniu.
Według MRiRW uchylenie tego przepisu spowoduje bezpośrednie obowiązywanie unijnego rozporządzenia, które dopuszcza ubój bez ogłuszenia, zgodnie z wymaganiami religijnymi - pod warunkiem, że jest on dokonywany w rzeźni. W opinii resortu, bez zmiany prawa ubój rytualny jest teraz niemożliwy.
Przeciw ubojowi rytualnemu są naukowcy i weterynarze, bo powoduje on - ich zdaniem - cierpienie zwierzęcia. Według nich można znaleźć kompromis polegający np. na dokonaniu uboju po wcześniejszym ogłuszeniu, co - jak mówią - w większości przypadków jest zgodne z wymogami religijnymi.
Igrzyska olimpijskie w Polsce i na Słowacji?
Ponadto rząd zapozna się z informacją dotycząca idei ubiegania się o przyznanie miastu Kraków, wspólnie z regionem tatrzańskim po stronie polskiej i słowackiej, roli gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2022 roku.
Pod koniec października ub.r. szefowie komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku w stolicy Małopolski.
Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mieliby zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.
Czy żołnierze będą mogli awansować bez zmiany stanowiska?
Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, według której, żołnierze będą mogli awansować bez zmiany stanowiska. Według projektu zmian w tzw. ustawie pragmatycznej, który przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej, stanowiska zajmowane przez oficerów młodszych (od podporucznika do kapitana - przyp. red.), podoficerów i szeregowych będą przypisane do więcej niż jednego stopnia wojskowego (w przypadku oficerów i szeregowych do dwóch, a podoficerów - do trzech).
Dzięki temu żołnierza będzie można bez zmiany stanowiska awansować na wyższy stopień i co za tym idzie, wypłacić mu wyższe uposażenie. Warunkiem takiego awansu będzie uzyskanie przez żołnierza wzorowej lub bardzo dobrej oceny w opinii służbowej oraz odpowiednio długi czas służby na dotychczasowym stanowisku - trzy lata w przypadku oficerów młodszych i podoficerów (w wyjątkowych sytuacjach dwa lata) oraz pięć lat u szeregowych (wyjątkowo trzy lata).
O tego rodzaju zmiany zwracali się do MON mężowie zaufania korpusów osobowych, m.in. na styczniowym spotkaniu z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.
Projekt zmian zakłada też m.in. zniesienie kadencyjności u podoficerów, a u oficerów służby stałej możliwość powtarzania kadencji bez ograniczeń. Wyjątkami od tej ostatniej reguły będą jedynie stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów sił zbrojnych, dowódcy operacyjnego i szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Rząd o prawach pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową
Rada Ministrów zajmie się także projektem zmian w ustawach dotyczących praw pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową, który ma na celu wykonanie postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 2010 r. Rozporządzenie zobowiązuje wszystkie państwa UE do wyznaczenia organu lub organów, które będą odpowiadały za egzekwowanie przepisów w zakresie wykonywania usług przewozu pasażerskiego i rejsów wycieczkowych drogą morską i śródlądową.
Ministrowie mają też omówić projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia programu rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2013 r.