Rząd debatuje o naszej misji w Afganistanie
O godzinie 11.00 rozpoczęło się spotkanie Rady Ministrów, na którym rząd zapozna się z informacją na temat polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Polskie władze chcą wysłać w przyszłym roku do Afganistanu kilkuset kolejnych żołnierzy.
Minister obrony narodowej Bogdan Klich zapowiedział, że wniosek o zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie zostanie złożony do prezydenta najwcześniej w lutym.
O wsparcie operacji w Afganistanie zwrócił się na początku grudnia do sojuszników prezydent USA Barack Obama. Sam zadeklarował wysłanie kolejnych 30 tys. amerykańskich żołnierzy. Szef MON Bogdan Klich oznajmił dzień później, że Polska wyśle w przyszłym roku najprawdopodobniej dodatkowych 600 żołnierzy, a kolejnych 200 będzie w rezerwie w kraju.
- Opracowaliśmy ten plan z pewnym wyprzedzeniem, czekamy w tej chwili na decyzję polityczną. Nastąpi ona w lutym - marcu w postaci wniosku do prezydenta o postanowienie, a pan prezydent będzie decydował na ten temat wtedy, kiedy uzna za stosowne - powiedział minister w ubiegłym tygodniu.
W Afganistanie przebywa obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy, kolejnych 200 pozostaje w odwodzie w kraju. Ta liczebność, zgodnie z obowiązującym postanowieniem, zostanie utrzymana do połowy kwietnia przyszłego roku.
Informację na temat polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie rząd ma przedstawić w piątek Sejmowi.
Polska strategia obronności
Rząd rozpatrzy też projekt strategii obronności Polski. Rada Ministrów przyjmie również wniosek do prezydenta o przedłużenie czasu udziału Polaków w misji szkoleniowej NATO w Iraku oraz o przedłużenie okresu użycia polskich żołnierzy w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie.
Po wycofaniu się polskiej misji wojskowej z Iraku przebywa w tym kraju do 20 żołnierzy i pracowników wojska. Wykonują zadania związane ze szkoleniem irackich sił bezpieczeństwa. Wydatki związane z przebywaniem polskich żołnierzy w Iraku w 2009 r. wyniosą ok. 4,87 mln zł i zostaną pokryte z budżetu MON.
Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej UE w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii liczy do 250 żołnierzy i pracowników wojska.