Trwa ładowanie...
d44tuv9

Rząd chce uprościć rozliczanie się z ZUS-em

Uproszczenie procedur w przekazywaniu
dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS przewiduje nowelizacja ustawy
o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała Krystyna
Mondygraf z departamentu legislacyjnego ZUS.

Share
d44tuv9

Nowelizacja ustawy jest przewidziana w ramach rządowego pakietu "Przede wszystkim Przedsiębiorczość". Projekt zmiany ustawy przewiduje także uproszczenie dokumentów zgłoszeń pracowników do ubezpieczenia w ZUS-ie.

Rząd proponuje, by z obowiązujących formularzy wykreślić informacje m.in. o wykształceniu, wykonywanym zawodzie, stopniu pokrewieństwa zgłaszanego do ubezpieczenia z pracodawcą, czy stopnia niezdolności do pracy.

Chcemy, by z formularzy wykreślić dane, które najtrudniej zebrać pracodawcom - powiedziała Krystyna Mondygraf.

Rząd proponuje też w projekcie nowelizacji dokładne określenie zasad przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych.

d44tuv9

Teraz dokumenty należące do danego płatnika są identyfikowane poprzez numer PESEL i numer NIP. Chcemy, by pierwszym identyfikatorem był numer PESEL, a jeżeli ktoś nie ma to numer NIP - powiedziała Krystyna Mondygraf.

Dodała, że takie rozwiązanie ułatwiłoby odnalezienie dokumentów zgłaszanych przez płatników w różnych oddziałach ZUS.

Uproszczeniu pracy ZUS ma służyć też regionalizacja płatników. Rząd proponuje wprowadzenie do nowej ustawy zapisu o składaniu dokumentów ubezpieczeniowych w placówce wyznaczonej przez centralę Zakładu.

Chcemy, żeby wszystkie dokumenty jednego płatnika były zgromadzone w jednym miejscu. Teraz zdarza się, że zgłoszenie do ubezpieczenia jest w jednym inspektoracie, a jego aktualizacja w innym. To utrudnia pracę Zakładu - powiedziała Mondygraf.

d44tuv9

Rząd proponuje też zmianę zasad przekazywania deklaracji rozliczeniowych do ZUS. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie musiałyby rozliczać się z ZUS-em każdego miesiąca, a tylko wtedy, gdyby się zmieniła wysokość składki.

Jeżeli ta propozycja zostanie przyjęta przez parlament, około 1 mln płatników nie będzie musiało składać miesięcznych rozliczeń.

Obecnie projekt nowelizacji jest w uzgodnieniach międzyresortowych. (iza)

d44tuv9

Podziel się opinią

Share
d44tuv9
d44tuv9
Więcej tematów