Trwa ładowanie...
08-10-2015 02:35

Rząd Aleksisa Ciprasa otrzymał wotum zaufania w parlamencie

Po trzech dniach debaty parlament Grecji udzielił wotum zaufania dla rządu Aleksisa Ciprasa. Nowy gabinet poparli wszyscy deputowani z partii wchodzących w skład rządzącej koalicji.

Rząd Aleksisa Ciprasa otrzymał wotum zaufania w parlamencieŹródło: PAP/EPA, fot: Alexandros Vlachos
dimgnxo
dimgnxo

Koalicja kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

Przeciwko wnioskowi o wotum zaufania dla rządu Ciprasa głosowało 144 deputowanych z ugrupowań opozycyjnych. Jak poinformowało prezydium parlamentu, jeden deputowany był nieobecny podczas głosowania.

W swym wystąpieniu w parlamencie Cipras zapowiedział szybką realizację reform uzgodnionych z międzynarodowymi kredytodawcami Grecji. Nie ukrywał, że Greków czekają ciężkie czasy. "Musimy zacisnąć zęby" - stwierdził.

Cipras zarzucił opozycji, że tylko go krytykuje, a sama nie ma nic do zaproponowania.

dimgnxo

Lider najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego, konserwatywnej Nowej Demokracji(ND), Wangelis Meimarakis, ostro skrytykował program nowego rządu. - Zima, która się zbliża, będzie bardzo ciężka. Prawdopodobnie najcięższa w ostatnich latach - powiedział Meimarakis przez głosowaniem. Zarzucił Ciprasowi, że planuje wprowadzenie nowych podatków, które, jak uważa, obciążą przede wszystkim najbiedniejszych.- Czy to jest lewicowy program? - pytał Meimarakis.

Według niego projekt budżetu przygotowany przez ministra finansów Euklida Cakalotosa pokazuje, że grecka gospodarka dalej pogrążać się będzie w recesji, a bezrobocie będzie rosło.

Wangelis Meimarakis zapewnił, że Nowa Demokracja popiera wszystkie reformy i prywatyzację, ale nie akceptuje nowych obciążeń podatkowych. Program nowego rządu skrytykowały także pozostałe ugrupowania opozycyjne.

Jeszcze w tym miesiącu eksperci Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają podjąć pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu z Atenami programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

dimgnxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimgnxo
Więcej tematów