"Rz": Papież z pielgrzymką w Izraelu. Zaapowie otwarcie archiwów watykańskich dot. Holokaustu?
Papież Franciszek rozpoczyna pielgrzymkę na Bliskim Wschodzie, odwiedzi m.in. Izrael i Autonomię Palestyńską. Organizacje żydowskie mają nadzieję, że wizyta papieża przyniesie zapowiedź otwarcia tajnych archiwów watykańskich - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Żydzi oczekują, że Franciszek udostępni dokumenty dot. stanu wiedzy Watykanu o masowych mordach Żydów. - Kiedy się dowiedział, od kogo? - precyzuje Efraim Zuroff, dyrektor oddziału Centrum Szymona Wiesenthala, zajmującego się pamięcią o Holokauście.
- Świetną okazją do takiej deklaracji będzie poniedziałkowa wizyta w instytucie pamięci Holokaustu Yad Vashem w Jerozolime - dodaje, w wypowiedzi dla gazety, Zuroff.
Pielgrzymka Franciszka
Główne hasła rozpoczynającej się w sobotę pielgrzymki to ekumenizm, pokój w Ziemi Świętej i dialog między religiami. Jednak nieuchronne wydają się aktualne wątki polityczne, zwłaszcza tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz zbrojny konflikt w pobliskiej Syrii - podkreślają obserwatorzy.
Najważniejszym powodem pielgrzymki śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI jest przypadająca w tym roku 50. rocznica historycznego, pojednawczego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie. Zapoczątkowało ono dialog prawosławno-katolicki.
Antychrześcijańskie graffiti
W maju, na kilka dni przed przyjazdem Franciszka, na kościele w mieście Beer Szewa w południowym Izraelu odkryto - napisane po hebrajsku - antychrześcijańskie graffiti. Napis znieważał Jezusa i Maryję.
Niezależnie od tego incydentu w Jerozolimie zatrzymano dwóch Żydów, którzy rozwieszali plakaty "potępiające chrześcijaństwo i papieża". Obu zwolniono pod warunkiem niezbliżania się do papieża Franciszka na odległość mniejszą niż 150 metrów - powiedział Rosenfeld.
Policja podała też, że podobne procedury wszczęto wobec 15 skrajnie prawicowych działaczy, których podejrzewa się o to, że w czasie papieskiej pielgrzymki mogą prowokować niepokoje. Wzmocniono ochronę chrześcijańskich miejsc kultu.
- Nie mamy żadnych informacji na temat ewentualnych planów, których obiektem miałby być sam papież, ale wiemy o planach mających na celu wprawienie w zakłopotanie Państwa Izrael lub zakłócenie porządku publicznego w czasie tej wrażliwej wizyty - mówił szef policji jerozolimskiej Jossi Pariente.
Franciszek jest oczekiwany w Jerozolimie w niedzielę wieczorem; pielgrzymkę rozpocznie w sobotę od stolicy Jordanii, Ammanu.
Źródło: "Rzeczpospolita"/WP.PL/IAR/PAP