Trwa ładowanie...

Ryszard Terlecki został nowym szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości

Ryszard Terlecki został wybrany na szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej jego kandydaturę zarekomendował prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Na wtorkowym posiedzeniu klubu ustalono również, że w prezydium klubu PiS jako wiceprzewodniczący zasiądą m.in. Mariusz Błaszczak, Tadeusz Cymański, Marek Suski i Jolanta Szczypińska.

Share
Ryszard Terlecki został nowym szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d2oydm4

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP od posłów PiS, za wyborem Terleckiego na szefa klubu opowiedziało się 252 osób, przeciwko było 5, a od głosu wstrzymały się 3.

Wiceprzewodniczącymi klubu obok Błaszczaka, Cymańskiego, Suskiego i Szczypińskiej będą też Marek Martynowski i Wojciech Szarama.

d2oydm4

Podczas wtorkowego spotkania ustalono również, że Marek Kuchciński będzie kandydatem PiS na marszałka Sejmu, a Stanisław Karczewski na marszałka Senatu; kandydatami na wicemarszałków Sejmu są Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, z kolei na wicemarszałków Senatu kandydować będą Grzegorz Czelej, Maria Koc i Adam Bielan.

Kandydatury do prezydiów Sejmu i Senatu zaakceptowane zostały na posiedzeniu klubu PiS przez aklamację - poinformowali PAP posłowie PiS. Kandydatury zgłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.

Kandydatem PiS na marszałka Sejmu nowej kadencji ma być dotychczasowy wicemarszałek izby Marek Kuchciński, z kolei kandydatem na marszałka Senatu będzie Stanisław Karczewski - w kończącej się kadencji wicemarszałek tej izby. O obu tych kandydaturach mówiła dziennikarzom przed posiedzeniem klubu rzeczniczka PiS Elżbieta Witek.

Nowy rząd

Przyszła premier Beata Szydło przedstawiła skład swojego rządu. Wśród szefów resortów są między innymi Antoni Macierewicz, który zostanie ministrem obrony narodowej, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. MSZ obejmie Witold Waszczykowski.

d2oydm4

Wicepremierem i ministrem kultury w nowym rządzie zostanie profesor Piotr Gliński. Wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego zostanie Jarosław Gowin. Beata Szydło przyznała w czasie konferencji prasowej, że proponowano mu stanowisko szefa MON, jednak wybrał on resort związany z edukacją.

Wicepremierem i ministrem rozwoju będzie Mateusz Morawiecki. Beata Szydło zaznaczyła, że resort ten będzie koordynował całość polityki gospodarczej we współpracy z innymi ministerstwami. Przyszła premier zaznaczyła, że Ministerstwo Skarbu będzie stopniowo likwidowane. Ministrem sportu będzie Witold Bańka. Resort zdrowia obejmie Konstanty Radziwiłł. Paweł Szałamacha będzie ministrem finansów.

Wcześniej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że rozmowy na temat składu rządu nie były prowadzone poza plecami Beaty Szydło. Dodał, że decyzja została podjęta zgodnie z wolą wyborców, partii i prezydenta.

d2oydm4

Podziel się opinią

Share
d2oydm4
d2oydm4
Więcej tematów