Trwa ładowanie...
d1m5zcz

Ryszard Petru: możliwa zmiana godziny lub daty spotkania w sprawie TK

• Możemy zmienić datę lub godzinę spotkania, jeśli nie odpowiada PiS - zadeklarował Petru • Tak lider Nowoczesnej odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego • Brudziński stwierdził, że data ta jest "dla kierownictwa PiS terminem nie do zaakceptowania" • Wicemarszałek nie powiedział jednak, dlaczego termin ten nie odpowiada PiS • Powód ujawnił wiceminister obrony Bartosz Kownacki • Przypomniał, że 18 maja mija kolejna miesięcznica pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
Share
Ryszard Petru: możliwa zmiana godziny lub daty spotkania w sprawie TK
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d1m5zcz

Partie opozycyjne, które zaprosiły PiS i Kukiz'15 na spotkanie w przyszłą środę ws. rozwiązania kryzysu wokół TK, są skłonne zmienić godzinę lub datę spotkania - zadeklarował Ryszard Petru w niedzielę w Łodzi na spotkaniu z mieszkańcami.

Szefowie: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL w sobotę zapowiedzieli, że w środę w Sejmie o godz. 15 odbędzie się spotkanie dotyczące kryzysu konstytucyjnego. Zaprosili na to spotkanie przedstawicieli PiS i Kukiz'15. Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS) stanowczo wykluczył możliwość uczestnictwa w spotkaniu organizowanym przez opozycję. - 18 maja z wielu powodów jest dla kierownictwa PiS terminem nie do zaakceptowania - tłumaczył.

Lider Nowoczesnej zadeklarował, że partie opozycyjne, które zaprosiły do rozmów przedstawicieli PiS i Kukiz'15 na najbliższą środę, będą skłonne zmienić godzinę lub datę spotkania, jeśli - jak ujawnił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki - przeszkodą dla posłów PiS miałyby być organizowane w tym samym czasie uroczystości związane z miesięcznicą pochówku pary prezydenckiej na Wawelu.

d1m5zcz

- Możemy zmienić godzinę spotkania na późniejszą, jak wrócą z tych uroczystości - zadeklarował Petru.

Lider Nowoczesnej mówił również o porozumieniu z PO i PSL. Zaznaczył, że partie opozycyjne ustaliły wspólne stanowisko dotyczące "spraw najważniejszych: konstytucji, UE, NATO, języka nienawiści".

- W innych sprawach mamy często różne poglądy i nie będziemy się oszukiwać, że tak nie jest. Jak przyjdą wybory, jesteśmy w stanie się zjednoczyć, ale przed wyborami partie się nie jednoczą, bo mają różne programy, np. w kwestii 500 plus podkreślaliśmy, że nie ma na to pieniędzy w budżecie, PSL był za, a Platforma chciała dać dwa razy więcej - wyjaśnił.

Petru poinformował, że Nowoczesna jest jednoznacznie przeciwna ustawie całkowicie delegalizującej aborcję i będzie wnosić o jej odrzucenie w pierwszym czytaniu.

d1m5zcz

- To ustawa niehumanitarna - w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety nie można usunąć ciąży; w sytuacji, gdy był gwałt również. Oznacza ona cierpienie kobiet i ryzyko utraty życia, stworzy też olbrzymie podziemie aborcyjne. Osoby bogate wyjadą za granicę, a w Polsce mogą dziać się rzeczy straszne - zaznaczył.

Petru dodał, że - według jego wiedzy - na Podkarpaciu nie można obecnie w żadnym szpitalu dokonać zabiegu terminacji ciąży, nawet w sytuacjach, gdy prawo na to zezwala. - Obawiam się, że dziś jest to Podkarpacie, a jutro - cała Polska. Słyszałem - choć nie mam dokładnych informacji - że NFZ mówi, że nie sfinansuje tych podkarpackich klinik, które dokonują zabiegów przerywania ciąży; w związku z tym żaden szpital tego nie oferuje - dodał.

- Złożyliśmy wniosek formalny do ministra zdrowia o informację, w jaki sposób państwo polskie ma zamiar zapewnić Polkom żyjącym na Podkarpaciu możliwość dokonania legalnej aborcji. Być może to pytanie wkrótce dotyczyć będzie także innych województw i bez zmiany ustawy dojdzie do sytuacji, w której w Polsce nie będzie można dokonać legalnej aborcji - podkreśliła na konferencji prasowej wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

W połowie marca do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która rozpoczęła zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy, całkowicie zakazującym usuwania ciąży.

d1m5zcz

Obecna ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety, gdy powstała w następstwie czynu zabronionego, np. gwałtu lub kazirodztwa, oraz gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Lider Nowoczesnej i posłowie tego ugrupowania odwiedzili Łódź w ramach cyklu spotkań z mieszkańcami, na których rozmawiają o sprawach najważniejszych dla Polski. Za tydzień podobne spotkanie odbędzie się w Katowicach. Według Petru, Nowoczesna przygotowuje obecnie swój program, który zostanie przedstawiony w czerwcu.

d1m5zcz

Podziel się opinią

Share
d1m5zcz
d1m5zcz
Więcej tematów