Trwa ładowanie...
dunlb1s

Ryszard Petru będzie walczył w Strasburgu. Chce odzyskać 28 mln złotych

Ryszard Petru (Teraz!) złożył skargę do Trybunału w Strasburgu. Były lider Nowoczesnej chce odzyskać gigantyczne pieniądze dla swojego byłego ugrupowania. Formacja została ich pozbawiona przez niewłaściwy przelew z konta partii na konto komitetu wyborczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Petru chce odzyskać pieniądze dla swojej byłej formacji
Ryszard Petru chce odzyskać pieniądze dla swojej byłej formacji (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
dunlb1s

- Zgłosiłem wniosek do Strasburga, Nowoczesna ma szansę odzyskać 28 mln zł z tytułu niewłaściwej interpretacji przez PKW, ale o to trzeba walczyć. Od listopada 2017 już nie jestem przewodniczącym, to nie jest moja formalna odpowiedzialność - mówił na antenie Polsat News Ryszard Petru.

Przelew, który odebrał dotacje

Nowoczesna boryka się z problemami finansowymi od ponad 3 lat. Powodem takiej sytuacji było odebranie subwencji budżetowej. W 2016 r. Sąd Najwyższy zdecydował, że partia straci państwowe pieniądze. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe ugrupowania z powodu błędów - niezgodnie z przepisami przelano pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego.

dunlb1s

Przez tę transakcję bankową Nowoczesna straciła 75 proc. z ponad 6 mln zł rocznej subwencji. Skarbnikiem partii był wówczas mąż Kamili Gasiuk-Pihowicz, wtedy jeszcze posłanki Nowoczesnej i szefowej klubu.

Zobacz także: Wyłonił się konkurent Dudy. „Będą walczyć łeb w łeb”

Podczas rozmowy z Polsat News Petru skrytykował także system dotowania partii politycznych. - Uważam, że w Polsce scenę polityczną bardzo istotnie betonuje finansowanie, dlatego że tak naprawdę mówimy o kilkudziesięciu milionach złotych otrzymywanych przez duże partie - przyznał.

dunlb1s

Przypomnijmy: niespodziewanie w poniedziałek Ryszard Petru ogłosił zakończenie kariery politycznej. - Dla naszego elektoratu ważniejsze jest zwycięstwo nad PiS niż program gospodarczy (...) nie jestem w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym tak skutecznie, jak bym chciał - mówił w rozmowie z "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News, Dziennik Gazeta Prawna

dunlb1s

Podziel się opinią

Share
dunlb1s
dunlb1s
Więcej tematów