Ryszard Krauze. Kim jest zatrzymany przez CBA?
Roman Giertych i Ryszard Krauze w czwartek zostali zatrzymani przez CBA. Roman Giertych to znany adwokat i były minister edukacji narodowej. Ryszard Krauze jeden z najbogatszych niegdyś Polaków, który informatyzował ZUS. Kim jest teraz?
16.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:11
W czwartek wieczorem CBA poinformowało o zatrzymaniu cenionego adwokata i znanego biznesmena. Chodzi o Romana Giertycha i Ryszarda Krauzego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych biznesmenów. Kilka lat temu usunął się jednak w cień.
Ryszard Krauze. Kim jest?
Ryszard Krauze w latach 1994-2013 był uwzględniany przez "Wprost" w liście najbogatszych ludzi w Polsce. Jest też zdobywcą wielu nagród ekonomicznych oraz społecznych. Kojarzony z okresem transformacji gospodarczej i kontraktami z wielkimi firmami.
Pierwszą poważną inwestycją Ryszarda Krauzego był Prokom. Najważniejszym kontraktem Prokomu było zlecenie na informatyzację ZUS. Środki na zakup firmy biznesmen zdobył dzięki kontraktowi w Niemczech. Spółka była mało popularna, zanim stała się gigantem obsługującym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Najwyższą Izbę Kontroli i wiele ministerstw.
Ryszard Krauze poza rynkiem informatycznym, znany jest także z inwestycji w Kazachstanie, gdzie prowadził działalność wydobywczą ropy naftowej pod marką Petrolinvest.
Ryszard Krauze usunął się w cień, sprzedał swoje spółki i zniknął z rankingu najbogatszych
W 2008 roku Ryszard Krauze znalazł się w rankingu Miliarderów Świata miesięcznika "Forbes" na 897. miejscu, z majątkiem szacowanym na 1,3 mld dol. Krauze z biznesu odszedł w grudniu 2013 roku. Zrezygnował z zasiadania w radach nadzorczych Polnordu, Biotonu i Petrolinvestu, oddał też stery w Prokom Investments.
- Podjąłem tę decyzję, kierując się względami osobistymi - napisał wtedy w oświadczeniu biznesmen.
Ryszard Krauze i Roman Giertych zatrzymani przez CBA
Ryszard Krauze i Roman Giertych zostali w czwartek zatrzymani przez CBA. Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych. Do przestępstwa miało dojść w latach 2010 – 2014.