Trwa ładowanie...

Ryszard Krauze. Kim jest zatrzymany przez CBA?

Roman Giertych i Ryszard Krauze w czwartek zostali zatrzymani przez CBA. Roman Giertych to znany adwokat i były minister edukacji narodowej. Ryszard Krauze jeden z najbogatszych niegdyś Polaków, który informatyzował ZUS. Kim jest teraz?

Share
Ryszard Krauze. Kim jest zatrzymany przez CBA?
Ryszard Krauze. Kim jest zatrzymany przez CBA?Źródło: ONS
d1aqzoe

W czwartek wieczorem CBA poinformowało o zatrzymaniu cenionego adwokata i znanego biznesmena. Chodzi o Romana Giertycha i Ryszarda Krauzego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych biznesmenów. Kilka lat temu usunął się jednak w cień.

Ryszard Krauze. Kim jest?

Ryszard Krauze w latach 1994-2013 był uwzględniany przez "Wprost" w liście najbogatszych ludzi w Polsce. Jest też zdobywcą wielu nagród ekonomicznych oraz społecznych. Kojarzony z okresem transformacji gospodarczej i kontraktami z wielkimi firmami.

d1aqzoe

Pierwszą poważną inwestycją Ryszarda Krauzego był Prokom. Najważniejszym kontraktem Prokomu było zlecenie na informatyzację ZUS. Środki na zakup firmy biznesmen zdobył dzięki kontraktowi w Niemczech. Spółka była mało popularna, zanim stała się gigantem obsługującym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Najwyższą Izbę Kontroli i wiele ministerstw.

Roman Giertych zatrzymany przez CBA. "Kaczyński nie upilnował Ziobry"

Ryszard Krauze poza rynkiem informatycznym, znany jest także z inwestycji w Kazachstanie, gdzie prowadził działalność wydobywczą ropy naftowej pod marką Petrolinvest.

Ryszard Krauze usunął się w cień, sprzedał swoje spółki i zniknął z rankingu najbogatszych

W 2008 roku Ryszard Krauze znalazł się w rankingu Miliarderów Świata miesięcznika "Forbes" na 897. miejscu, z majątkiem szacowanym na 1,3 mld dol. Krauze z biznesu odszedł w grudniu 2013 roku. Zrezygnował z zasiadania w radach nadzorczych Polnordu, Biotonu i Petrolinvestu, oddał też stery w Prokom Investments.

d1aqzoe

- Podjąłem tę decyzję, kierując się względami osobistymi - napisał wtedy w oświadczeniu biznesmen.

Ryszard Krauze i Roman Giertych zatrzymani przez CBA

Ryszard Krauze i Roman Giertych zostali w czwartek zatrzymani przez CBA. Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych. Do przestępstwa miało dojść w latach 2010 – 2014.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1aqzoe

Podziel się opinią

Share
d1aqzoe
d1aqzoe
Więcej tematów