Trwa ładowanie...
19-09-2014 16:12

Ryszard Grobelny - sprawdź co obiecał, a co zrealizował obecny prezydent

Nadchodzące wybory to okazja do podsumowania kadencji prezydenta Ryszarda Grobelnego i sprawdzenie, ile obietnic wyborczych sprzed czterech lat udało mu się spełnić.

Share
Ryszard Grobelny - sprawdź co obiecał, a co zrealizował obecny prezydentŹródło: WP.PL, fot: Zenon Kubiak
d2b5yvj

Ryszard Grobelny zamierza w tym roku powalczyć o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Poznania i jest głównym faworytem listopadowych wyborów. Warto przypomnieć sobie, co cztery lata temu obiecywał poznaniakom i ile z tych obietnic udało mu się dotrzymać.

Dużo inwestycji drogowych

Minione cztery lata to okres realizacji bardzo wielu inwestycji dotyczących transportu. Z opóźnieniem, ale jednak udało się oddać do użytku przedłużoną trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, powstała też nowa trasa tramwajowa na Franowo. Zbudowano ul. Nowe Zawady, przebudowano m.in. ulice Bułgarską i Grunwaldzką, przebudowano także węzeł Antoninek. Nie powstał zapowiadany odcinek III ramy komunikacyjnej od ul. Krzywoustego do ul. Hetmańskiej i póki co nic nie wskazuje, aby miał powstać w najbliższych latach.

Grobelny zapowiadał też rozwinięcie koncepcji inteligentnego sterowania ruchem i rzeczywiście w maju 2013 r. podpisano umowę na realizację systemu ITS, którego pierwsze elementy mają być gotowe w marcu 2015 r.

d2b5yvj

Wbrew zapowiedziom prezydenta nie udało się też zbudować wielopoziomowych parkingów Park&Ride, ponieważ miastu nie udało się znaleźć inwestorów zainteresowanych ich budową w ramach partnerstwa prywatno-publicznego. Z tego samego powodu nie powstały osiedlowe baseny.

Sukcesem zakończyły się jednak starania o integrację komunikacji miejskiej z gminami sąsiadującymi z Poznaniem. Dzięki czemu ich mieszkańcy mogą korzystać z autobusów linii podmiejskich oraz pojazdów MPK Poznań, korzystając z jednego biletu.

Seria porażek na polu kultury

Najwięcej porażek Ryszard Grobelny poniósł w obszarze kultury. Cztery lata temu zapowiadał, że Poznań ma stać się miastem słynącym z festiwali, których wizytówką miał być coroczny koncert "Poznań dla Ziemi". Tymczasem od dwóch lat koncerty już się nie odbywają z powodu braku pieniędzy. W tym roku z tego samego powodu nie odbył się także festiwal Tzadik, chociaż trudno za to obwiniać prezydenta Poznania - to organizatorom nie udało się zdobyć dofinansowania z ministerstwa kultury. Powstał za to nowy festiwal filmowy Transatlantyk, który w tym roku odbył się już po raz trzeci.

Wbrew zapowiedziom niewiele wyszło z pomysłu, aby nowym centrum kultury w Poznaniu stała się Stara Gazownia. Tylko sporadycznie na jej terenie odbywają się koncerty lub spektakle teatralne.

d2b5yvj

Zgodnie z zapowiedzią powstało Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ale oddano je do użytku z dwuletnim poślizgiem. To jednak wina bankructwa głównego wykonawcy, na co prezydent Poznania nie miał wpływu.

W sporcie sukcesy to głównie Euro 2012

Słabo wypadły też obietnice dotyczące sportu. Cztery lata temu Ryszard Grobelny obiecywał lobbing i podjęcie wszelkich możliwych działań mający doprowadzić budowy nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej. Jak wiadomo, zupełnie nic z tego nie wyszło i nie ma nawet takich planów na najbliższe lata. Skutek jest taki, że Poznań omijają takie imprezy jak trwające właśnie mistrzostwa świata w siatkówce.

Prezydent chciał też, aby Poznań powalczył o organizację igrzysk olimpijskich dzieci i młodzieży, ale nie zgodziła się na to Rada Miasta.

Do sukcesów trudno też zaliczyć rozwój poznańskich klubów sportowych w minionych czterech latach. Poznań właściwie zaniechał wspierania sportu kwalifikowanego, czego efektem jest m.in. niemal całkowity upadek piłkarskiej Warty.

d2b5yvj

Do sukcesów można zaliczyć za to doprowadzenie po latach do przejęcia przez miasto obiektów sportowych na Golęcinie oraz budowę pierwszego w Poznaniu zadaszonego i pełnowymiarowego lodowiska. Ogromnym sukcesem była też perfekcyjna organizacja w Poznaniu Euro 2012. Poznań jako jedyny gospodarz turnieju znalazł też operatora, który wziął na swoje barki ciężar utrzymywania stadionu zbudowanego na Euro 2012.

Niewiele też udało się osiągnąć w zakresie rozwijania terenów zielonych w mieście. Wbrew zapowiedziom nie powstał park na Ratajach, a na Wolnych Torach, gdzie prezydent zapowiadał powstanie „nowej architektonicznej wizytówki miasta” na razie zbudowano jedynie galerię handlową Poznań City Center, która w tym roku wygrała konkurs na... "Makabryłę", czyli najgorszy budynek roku.

Jakimi obietnicami wyborczymi zamierza wygrać tegoroczne wybory Ryszard Grobelny przekonamy się zapewne w ciągu kilku najbliższych dni.

d2b5yvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b5yvj
Więcej tematów