Rymarz: noc niezwykle spokojna
"Noc z soboty na niedzielę minęła niezwykle spokojnie. Nie odnotowano takich zakłóceń porządku publicznego, które zakłóciłyby przeprowadzenie referendum" - poinformował rano przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz. Wszystkie obwodowe komisje rozpoczęły normalną pracę o 6.00.
Jedyny przypadek, który - według Rymarza - wzbudził zdziwienie PKW, to to, że na terenie okręgu komisarza wyborczego w Przemyślu w miejscowości Gać zaplanowano dyskotekę w lokalu komisji.
Zdaniem Rymarza wójt podszedł do sprawy nagannie i niefrasobliwie, nakazując przeniesienie urny do zakratowanego i zamkniętego lokalu. "Urnę przeniesiono z udziałem obwodowej komisji, policji i strażnika" - powiedział.
Rymarz zapewnił, że urna nie została narażona na niebezpieczeństwo i zaznaczył, że "fakt, iż tak beztrosko można było zaplanować dyskotekę po głosowaniu, budzi krytykę". Poinformował też, że interwencja komisja sprawiła, iż dyskoteka się nie odbyła.
Meldunki policji z nocy informują zaś, według Rymarza, o: 4 przypadkach kolportażu ulotek i plakatów; 9 kradzieżach flag; 2 przypadkach wybicia szyb w budynkach, gdzie znajdowały się lokale oraz 8 próbach przejęcia ochrony nad lokalami przez osoby nietrzeźwe. "Policja sprawdzała tych kontrolujących i we wszystkich przypadkach osoby nietrzeźwe zostały odsunięte od pełnienia służby, a w ich miejsce postawiono nowe" - powiedział Rymarz.
Rymarz pochwalił dobrą współpracę Komendy Głównej Policji z organami wyborczymi. Jak poinformował, PKW na bieżąco otrzymuje z policji meldunki o incydentach natury porządkowej.
Według Rymarza do PKW nie wpłynęły żadne nowe skargi o naruszeniu ciszy wyborczej przez media. Jego zdaniem media i politycy tylko informowali i wszystko przeprowadzono zgodnie z prawem.
Przewodniczący ocenił, że wyniki głosowania sobotnio-niedzielnego referendum z pierwszych 10% obwodów mogą dotrzeć do PKW w niedzielę po północy. Następnie PKW ma podać wyniki z 30 i 50% obwodów. Oficjalne wyniki referendum zostaną ogłoszone w poniedziałek wieczorem.
Rymarz powiedział, że do PKW zgłosili się mężowie zaufania, którzy obserwują prace komisji i mają dostęp do wszystkich informacji, którymi dysponuje PKW.
Są wśród nich: Andrzej Szwed (Stowarzyszenie na Rzecz Europy Ojczyzn), Dariusz Benedykt Ciesielski (Nie dla Unii Europejskiej), Zbigniew Kobyliński (Stowarzyszenie Nie dla Unii Europejskiej) Marek Utracki (Fundacja Głos - Fundacja dla Zachowania Polskiego Dziedzictwa), Mariusz Ciechomski (Prawo i Sprawiedliwość), Krzysztof Ryszard Sikora (Samoobrona).
Do PKW przybyli także obserwatorzy zagraniczni z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy i Słowacji.