PolskaRymarz: cisza wyborcza przedłużona do godz. 20.25

Rymarz: cisza wyborcza przedłużona do godz. 20.25

Cisza wyborcza będzie przedłużona do
godz. 20.25 - ogłosił przewodniczący Państwowej
Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

Obraz

Zatem do godz. 20.25 zabroniona będzie jakakolwiek agitacja wyborcza czy podawanie wstępnych wyników wyborów. Oznacza to, że Polacy nie tuż po godz. 20.00 - jak zapowiadały stacje telewizyjne - ale dopiero na krótko przed 20.30 poznają na podstawie sondaży, kto jest zwycięzcą wyborów prezydenckich.

Powodem przedłużenia ciszy wyborczej o 25 minut jest fakt, że głosowanie w jednym z lokali wyborczych w Legnicy będzie trwało dłużej o 25 minut. W jej siedzibie zaspał dozorca i komisja nie mogła przez blisko pół godziny dostać się do środka.

Również w I turze wyborów prezydenckich przedłużenie głosowania zarządzone zostało w dwóch komisjach wyborczych, ale wówczas nie przedłużono ciszy wyborczej w całym kraju do czasu zakończenia w nich głosowania.

Rymarz tłumaczył, że tym razem sytuacja jest jednak inna. Wtedy było 12 kandydatów i głosy rozkładały się na 12 osób - powiedział. Wyjaśnił, że w związku z tym nie było wówczas obawy, że głosy oddane w tych właśnie lokalach po godz. 20.00, kiedy poinformowano o wstępnych wynikach wyborów, "wpłyną zasadniczo na wynik".

Przewodniczący PKW podkreślił, że w II turze wyborów prezydenckich ściera się ze sobą tylko dwóch kandydatów o zbliżonym poparciu notowanym w przedwyborczych sondażach. Tym samym "liczy się każdy głos". Odmienna interpretacja byłaby podstawą protestu wyborczego - powiedział Rymarz. Przypomniał, że ordynacja wyborcza stanowi, iż cisza wyborcza trwa do końca głosowania.

Rymarz podkreślił, że obwodowa komisja w Legnicy, która podjęła uchwałę o przedłużeniu czasu głosowania, miała suwerenne prawo tak uczynić. Nie wykluczył, że jej członkowie mogli działać pod presją wydarzeń i okoliczności: przyjechała policja, był jakiś niezadowolony wyborca.

Rymarz poinformował też, że do PKW dotarła wiadomość o tym, iż dwie komisje w Krakowie, w których także z opóźnieniem otworzono lokale wyborcze, nie podjęły uchwał o przedłużeniu czasu głosowania. Rymarz powiedział, że jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek będą znane wyniki wyborów z ok. 90% komisji.

Wydłużenie ciszy wyborczej to problem dla stacji telewizyjnych i radiowych, które przygotowały swoje programy tak, by o godz. 20.00. rozpocząć nadawanie specjalnych programów dotyczących wyników wyborów. Teraz stacje te będą musiały je zacząć później. Przedstawiciele największych mediów poinformowali, że zamierzają podporządkować się stanowisku PKW.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)