Rybki, którym odrasta serce
Sekret naprawy uszkodzonego mięśnia kryją serca niepozornych rybek akwariowych z rodzaju Danio - ogłosili naukowcy. Wykazali oni, ze serca tych ryb - jak żadnych innych znanych kręgowców - potrafią odbudować nawet 20-proc. braki - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
13.12.2002 06:56
Wiadomo, że liczne bezkręgowce (np. dżdżownice) i niektóre kręgowce (np. jaszczurki czy salamandry) potrafią regenerować utracone lub uszkodzone organy. Jednak jeśli chodzi o serce większość kręgowców, a na pewno wszystkie ssaki, zamiast regenerować uszkodzony mięsień, wytwarzają w tym miejscu bliznę z tkanki łącznej. Taka blizna nie potrafi się kurczyć, serce pracuje więc gorzej, mniej wydajnie.
Zespół Marka T. Keatinga z instytutu medycznego Howarda Hughesa, wydziału medycznego Uniwersytetu Harvarda i Szpitala Dziecięcego w Bostonie, zajmował się badaniem rybek Danio, ponieważ nie tylko potrafią one regenerować niemal dowolną uszkodzoną tkankę, ale - co równie ważne dla naukowca - dość dobrze wiadomo, co kryje ich DNA.
Badacze odcięli z rybich serc po koniuszku (stanowiącym ok. 20% całkowitej masy tego narządu) i po zatamowaniu krwawienia wypuścili rybki do akwarium. Ku ich zdziwieniu aż 80% Danio z uszkodzonym sercem przeżyło zabieg. Co ciekawe, wystarczyły dwa miesiące, by powrócił im wigor i pływały równie sprawnie i szybko co ich "koleżanki" z nieuszkodzonym mięśniem sercowym. (jask)
Więcej: rel="nofollow">Gazeta Wyborcza - Rybki akwariowe nadzieją dla zawałowcówGazeta Wyborcza - Rybki akwariowe nadzieją dla zawałowców