Trwa ładowanie...
d38xlip

Rutte: Holandia powiedziała "stop" złemu populizmowi

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że zakończone wybory parlamentarne wykazały, iż Holandia "po Brexicie, po wyborach w USA powiedziała "stop" złemu rodzajowi populizmu. Według sondaży exit polls jego partia VVD zdobyła najwięcej mandatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rutte: Holandia powiedziała "stop" złemu populizmowi
(PAP, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
d38xlip

Sondaże exit polls wskazują, że centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Ruttego może liczyć na 31 - 32 miejsca w liczącej 150 izbie niższej parlamentu.

Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV) zdobyła ok. 19 mandatów, tyle samo co Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i wolnorynkowi Demokraci 66 (D66). Sondaże przedwyborcze przewidywały, że PVV może zdobyć kilka mandatów więcej, ale najwyższa od 30 lat frekwencja (81 proc.) zaszkodziła - jak się ocenia - populistom.

- Dzisiaj mamy święto demokracji. Wydaje się, że VVD będzie największą partią w Holandii po raz trzeci z rzędu - powiedział rozpromieniony Rutte na spotkaniu ze swymi zwolennikami w Hadze po ogłoszeniu wyników exit polls.

d38xlip

- Chcemy trzymać się dotychczasowego kursu - bezpieczeństwa, stabilności i prosperity - dodał.

Jego najgroźniejszy rywal, przywódca antyimigracyjnej i antyunijnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders oświadczył, że "Rutte nie widział jeszcze wszystkiego".

Zdaniem analityków, jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się to mogą stać się silnym impulsem dla liberalnych, prounijnych partii w Europie przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi we Francji i parlamentarnymi w Niemczech.

Associated Press ocenia, że Rutte, który przez większość kampanii przedwyborczej wydawał się iść "łeb w łeb" z Wildersem, umocnił swoją pozycję wykazując twarde stanowisko w ostatnim konflikcie dyplomatycznym z Turcją.

d38xlip

Podziel się opinią

Share

d38xlip

d38xlip
Więcej tematów